Navigation

Sivas Katliamında Yitirilen Canlar Eylemlerle Anıldı

Katliamın 24. yılında katledilenleri anmak ve katledenleri lanetlemek için Sivas, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi çeşitli kentlerde miting, basın açıklaması ve yürüyüşler düzenlendi. Anma etkinliklerinde devletin katliamcı geleneği lanetlendi. Sivas, Maraş, Çorum, Ankara katliamlarının gerçek sorumlularının yargılanmadığı dile getirildi ve tepki gösterildi.

2 Temmuz 1993’te, Sivas’ta 33 aydın, sanatçı ve 2 otel çalışanı, Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliğine katılmak üzere kaldıkları Madımak Otelinde yakılarak katledildi. Katliamın ardından yıllar geçmesine rağmen suçlular hesap vermiş değil. Katliam sonrası açılan davadan bir sonuç çıkmadı. Açılan dava 19 yıl sürdü, yargılanan 2 kişi dava süreci içinde ölürken diğer 5 kişi ise zaman aşımından serbest bırakıldı ve böylece dava süreci kapanmış oldu.

Katliamın 24. yılında katledilenleri anmak ve katledenleri lanetlemek için Sivas, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi çeşitli kentlerde miting, basın açıklaması ve yürüyüşler düzenlendi. Anma etkinliklerinde devletin katliamcı geleneği lanetlendi. Sivas, Maraş, Çorum, Ankara katliamlarının gerçek sorumlularının yargılanmadığı dile getirildi ve tepki gösterildi.

Sivas

Hacı Bektaş-ı Veli binası önünde toplanan 10 bin kişilik kitle bugün İl Özel İdare Bilim ve Kültür Merkezi olan eski Madımak Oteli önüne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Polis ekipleri, sadece siyasi parti temsilcileri ile olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının bina önüne kadar girmesine izin verdi. Bina önüne karanfiller bırakıldı, katledilen canların isimleri okundu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Otelinin “utanç müzesi” olması için Sivas’ta olduklarını belirtti. Olaylarda yaşamını yitirenler için adalet istediklerini vurgulayan Kaplan, “Berkin Elvan için, Ali İsmail Korkmaz için, Çorum için, herkes için adalet istiyoruz” dedi. CHP’li ve HDP’li milletvekilleri konuşmalar yaparak Sivas Katliamını lanetlediler. HDP milletvekili Osman Baydemir “çok iyi biliyoruz ki canlar bir olduğumuzda, mazlumlar bir olduğumuzda karanlığı yeneceğiz, aydınlığı bu coğrafyaya hâkim kılacağız” diyerek farklılıkların bir arada, uyum içerisinde yaşamasının önemini vurguladı.

Anmada, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’larla işten atılan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için özgürlük istendi.

Ankara

Ankara’da Kurtuluş metro istasyonunda 17.00’da toplanan kitle katledilenlerin fotoğraflarıyla ve sloganlarla Kolej Meydanına yürüyüşe geçti. HDP milletvekilleri Feleknas Uca ve Ahmet Yıldırım’ın, çeşitli sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin katıldığı mitingde yürüyüş boyunca “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Sivas’ı Unutma, Unutturma”, “Nuriye ve Semih Yalnız Değildir”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Kitle meydanda toplandıktan sonra katledilenler için saygı duruşuna geçildi. Ölenlerin isimleri kürsüden okundu. Maraş ve Çorum katliamları için adalet talebi dile getirildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Kaya konuşmasında şunları söyledi: “Artık Aleviler, demokrasi güçleri, ötekiler bu tür katliam anmaları yapmasınlar. Öyle bir dünya kuralım ki artık insanlar birbirini katletmesin. Dilleriyle, renkleriyle, inançlarıyla bir arada, hoşgörü içinde yaşasınlar.” Kaya, sözlerine “tek başına adalet istemek yetmez, herkes için adalet istemek lazım. Tüm demokrasi güçleriyle ortak mücadeleyi örgütleyeceğiz. Adalet, adalet, adalet demeye devam edeceğiz” diyerek devam etti.

2 Temmuz’da katledilen Gülender Akça’nın ağabeyi Bülent Akça ise “Biz Madımak’ın utanç merkezi olmasını istiyoruz. Bizim kültürümüzde yananla yakılanı yan yana koymak yok” diyerek katliam mağduru ailelerin talebini dile getirdi.

Anma semahlar ve türkülerle sona erdi.

İstanbul

İstanbul’da da çeşitli bölgelerde yürüyüş ve anmalar gerçekleştirildi.

İkitelli Cemevi önünde buluşan Emek ve Demokrasi güçleri yürüyüş yaparak katliamı protesto etti. Yürüyüş sonrası okunan açıklamada katliamcı düzenin devam ettiği ifade edildi. Açıklama katliamlara karşı mücadele çağrısı ile sonlanırken, son olarak Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişinin sahiplenilmesi çağrısıyla eylem sonlandırıldı.

Sarıgazi’de “Sivas’ı Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı arkasında toplanan kitle yürüyüş gerçekleştirdi. Sivas katliamının planlı bir katliam olduğu ve aynı geleneğin bugün de yaşatıldığı vurgulandı.

Asım Bezirci ve katliamdan 5 gün sonra hayatını kaybeden Rıfat Ilgaz Zincirlikuyu’daki mezarları başında anıldı.