Navigation

"Demokratik, Özerk Yönetimlerle Özgür Yaşama Yürüyoruz" Şenliği

Halkların Demokratik Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi 29 Aralıkta “Rojava’dan Gezi’ye Demokratik, Özerk Yönetimlerle Özgür Yaşama Yürüyoruz” Şenliği düzenledi. Ataköy Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şenliğe emekten, demokrasiden, barış ve özgürlükten yana binlerce kişi katıldı.

HDP Eş Başkanlarının ve HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in kitleyi selamlamasının ardından programa geçildi. Açılışta, 28 Aralık 2011’de gerçekleştirilen Roboski katliamı lanetlendi ve Roboski’de bu yıl gerçekleştirilen anma ve protesto eyleminde evladının acısına daha fazla dayanamayarak yaşamını yitiren Roboskili anne Miran Encü anıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Arife Çınar, “İstanbul’un ötekileri, ezilenleri olarak buradayız” diyerek, eşit ve özgür koşullarda yaşamak için mücadelenin alanlarda sürdürüleceğine vurgu yaptı. Sebahat Tuncel’in onaylanan cezasını çözüm sürecine darbe olarak değerlendiren Çınar, bunun aynı zamanda HDP’nin siyasi çalışmalarını engellemeye dönük bir girişim olduğunu belirtti. Çınar, Roboski’nin hesabı sorulmadan barış ve kardeşlikten söz edilemeyeceğine de değindi ve şöyle dedi: “Barış, adalet ve kardeşlikten bahsedilebilmesi için Roboski’nin sorumluları açığa çıkarılmalı ve yargılanmalıdır. Bu katliam sadece Kürtlere karşı değil, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.”

Daha sonra sözü HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan aldı. Kitleyi selamlayan Altan, “Sebahat Tuncel’e verilen cezayı hepimize sayıyoruz. Bizi cezalandıramazsınız. Sebahat Tuncel’den, HDP’den korkmakta haklısınız çünkü bu çürümüş, yalan, talan dünyanızı yıkacak ve yeni temiz demokratik bir dünya kuracağız” dedi. Altan’ın ardından BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül söz aldı. Bingül de Roboski katliamını lanetledi ve Tuncel’in cezasının onaylanmasını protesto etti.

Bingül’ün ardından müzik arası verildi, sanatçılar ve müzik grupları şarkılarını seslendirdiler. Daha sonra sözü HDP Eş Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel aldı. Bir önceki gün gerçekleştirilen anma nedeniyle Roboski’den dönen Tuncel, kitleye, BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın selamlarını iletti. 2013’de çok önemli gelişmeler olduğuna değinen Tuncel, Newroz’la başlayan “çözüm süreci”ni hatırlattı. “Ortadoğu halklarının özgürlüğe kavuşmasını istemeyenler, emperyalistlerin istediği gibi bir sistem kurmaya çalışanlar var. Ama bu planlar bozuldu” diyen Tuncel, Rojava devrimini, Arap ülkelerindeki isyanları hatırlattı. Tuncel, AKP iktidarının cemaatle birlikte barış ve çözümün önünde engel olduğunu ifade ederek “onlar kaybetmişlerdir ve kaybetmeye mahkûmdurlar” dedi.

Tuncel sözlerine şöyle devam etti: “Paralel devlet, yani devlet içinde devlet varsa, komplo varsa siz de bunun ortağısınız. 2002’den beri cemaatle ortak değil misiniz? Son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk operasyonunda görüyoruz ki, aslında siz halkın emeğini birlikte yemişsiniz. Şimdi birbirinizi yiyorsunuz. Aynı zamanda Türkiye’nin geleceğini karanlığa mahkûm etmeye çalışıyorsunuz. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Biz demokratik cumhuriyeti, özerk Kürdistan’ı birlikte ilan edeceğiz.” 

Tuncel, ortalığa saçılan yolsuzluk iddialarının Başbakan’a kadar uzanmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Biz bunları tanıyoruz. Kürdistan’dan tanıyoruz. Ne demiş sevgili Ahmed Arif; bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır. Tanı bunları.” Son olarak kendisine verilen cezaya değinen Tuncel, cezanın Meclis Genel Kurulu’nda okunması durumunda milletvekilliğinin düşeceğini hatırlattı ve şöyle konuştu: “Ben zaten cezaevindeydim. Sizler çalıştınız, emek verdiniz, beni Meclis’e gönderdiniz. İki dönemdir size hizmet etmeye çalıştım. Umarım iyi hizmet edebilmişimdir.” Bu cezayı kişisel olarak üzerine almadığını belirten Tuncel,  hükümete şöyle seslendi: “Siz Sebahat Tuncel’le baş edemediniz, bu halkla nasıl baş edeceksiniz?”

Tuncel’in coşkulu alkışlar ve sloganlarla desteklenen konuşmasının ardından sözü HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü aldı. Sebahat Tuncel’e verilen cezayı kınayan Kürkçü şöyle konuştu: “Başbakan ‘yedirtmem’ diyordu, herkesi kendisi yedi. Ama biz Sebahat Tuncel’i yedirtmeyeceğiz. Sol Cephe arayışlarını eleştiren Kürkçü, “İçinde ezilenlerin olmadığı bir sol cephe olabilir mi? İşte sol cephe. Başka bir sol cephe var mı?” diye sordu. Yerel seçimlerde HDP’ye destek çağrısında bulundu. Kürkçü, Ahmet Türk ve Gültan Kışanak’ın kazanmasının yeni bir eşik olacağını ifade ederek HDP’nin Ankara adayının Salman Kaya, İstanbul adayınınsa Sırrı Süreyya Önder olduğunu açıkladı. Kürkçü, yerel seçimlerle demokratik, özgürlükçü, özyönetimci bir sistemin ilk adımlarının atılacağını ifade etti.

Salonda asılı HDP pankartlarında barış, kardeşlik, eşitlik ve özgürlük talepleri öne çıktı. Şölen, Suavi, Ferhat Tunç, Agirê Jiyan  ve diğer sanatçıların şarkılarıyla ve çekilen halaylarla son buldu.