Navigation

16. Yılında Gazi Katliamı Lanetlendi!

Bundan 16 yıl önce yaşanan Gazi katliamı, 12 Martta yapılan gösterilerle lanetlendi. Gazi Mahallesinde neredeyse tüm kepenkler kapatılarak protestolara destek verildi. Binlerce kişi eski karakol bölgesinde toplanarak Gazi Mahallesi mezarlığına kadar yürüdü. 16 yıl önce gerçekleşen katliamın doğrudan sorumlularından biri olan polis ise, daha geceden mahalleyi abluka altına alarak emekçilere gözdağı vermeye çalıştı. Ancak herhangi bir müdahalede bulunmadı.

12 Mart 1995’te akşam saatlerinde Alevilere ait 5 kahvehane ve bir pastane kontrgerilla güçleri tarafından otomatik silahlarla taranmıştı. Girişilen bu provokasyonda bir Alevi dedesi yaşamını yitirmişti. Ertesi sabah Gazi Cem Evi önünde cenazeyi bekleyen topluluğa ateş açan polis 1 kişiyi daha katletmişti. Emekçilerin bu provokasyonu lanetleme gösterileri kısa zamanda bir direnişe dönüşmüş, başka emekçi mahallelerine de yayılmıştı. Emekçi halkın kendisini savunma girişimine devlet güçleri katliamla yanıt vermiş, yüzlerce kişi yaralanırken 23 kişi de yaşamını kaybetmişti. Ancak bu katliamda doğrudan rol alan polisler bile, devletin koruma ve kollaması nedeniyle hesap vermiş değildir.

16. yıldönümü anmasına katılan demokratik kitle örgütleri, partiler ve Gazi halkı, Gazi Mezarlığına kadar bir yürüyüş düzenlediler. Üç ayrı platform şeklinde yapılan yürüyüşlerden birine BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. Kayıp yakınları adına kısa bir konuşma yapan Mahmut Engin, katillerin 16 yıldır hesap vermediğini, yıllardır adalet peşinde koştuklarını, ama hiçbir sonuç alamadıklarını dile getirdi. Failleri bulup yargılamayan devletin acıları dindirmeye niyetinin olmadığını kaydeden Engin, “Biz kayıp aileleri olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Katiller yargı önüne çıkana kadar elimiz devletin yakasında olacak” dedi. Anmaya katılan demokratik kitle örgütleri, katledilenlerin mezarlarına kırmızı karanfiller bıraktılar. Mezarlıkta çeşitli konuşmalar yapıldı. Anma, marşlar ve sloganlarla tamamlandı.