Navigation

Unutmadık!

Geçmişin katliamcı zihniyetini hâlâ devam ettiriyorlar. Suruç’ta, Ankara’da barıştan yana insanların katledilmesine göz yumdular. Doğuda Kürtlere yönelik yürüyen savaşta insanları katlediyorlar. Cizre’de ölmemek için bodruma sığınan onlarca insan diri diri yakıldı. Kürt illerinde taş üstünde taş bırakmayan burjuva devlet utanmadan “geçmişimiz temiz” demeye çalışıyor. Sonuçta Bakan Bozdağ sermayenin çıkarlarını savunan bir zattır ve geçmişi unutturup bugün yapılanları gizlemeye çalışmaktadır.

Türkiye 1915 Ermeni soykırımını inkâr etmeye devam ediyor. 26 ülke Ermeni soykırımını onayladı. En son Almanya da “soykırımdır” dedi. Bir programda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Ermeni soykırımı iddiaları Türk milletine ve Türkiye devletine, Türk tarihine ve ecdadımıza açık ve tartışmasız yapılan bir iftiradır” dedi. Bir ya da iki insanı değil 1 milyon Ermeniyi öldürmek nasıl oluyor da iftira oluyor? Bekir Bozdağ bakın konuşmasının devamında ne söylüyor: “Tarihimizde yüzümüzü kızartacak bir icraat yoktur. Türkiye’nin ve Türk milletinin tarihinde diri diri insan yakmak yoktur.”

Burjuva politikacılar ikiyüzlüdür. Sınıflı toplumlar ortaya çıktığından bu yana sömürücü egemenlerin devletlerinin tümünün tarihlerinde soykırımlar, katliamlar, yakmalar, yıkmalar olmuştur. Sömürücü egemenlerin tarihi kanlıdır, işçi, emekçi yoksul insanların kanları dökülmüştür. Türkiye’ye gelince, bizler çok iyi biliyoruz ki Türkiye’nin tarihi de kanlıdır. Bekir Bozdağ, “bizim ecdadımızın tarihinde diri diri insan yakmak yoktur” derken kimi kandırdığını zannediyor? Türkiye’de çeşitli bahanelerle binlerce insan katledilmedi, hatta diri diri yakılmadı mı? 1938 Dersim katliamında köyler yakıldı ve boşaltıldı. 1978’de Maraş katliamında Aleviler diri diri yakıldı. 1980’de Çorum’da Aleviler katledildi. 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli ateşe verildi ve 35 insan yakıldı.

Geçmişin katliamcı zihniyetini hâlâ devam ettiriyorlar. Suruç’ta, Ankara’da barıştan yana insanların katledilmesine göz yumdular. Doğuda Kürtlere yönelik yürüyen savaşta insanları katlediyorlar. Cizre’de ölmemek için bodruma sığınan onlarca insan diri diri yakıldı. Kürt illerinde taş üstünde taş bırakmayan burjuva devlet utanmadan “geçmişimiz temiz” demeye çalışıyor. Sonuçta Bakan Bozdağ sermayenin çıkarlarını savunan bir zattır ve geçmişi unutturup bugün yapılanları gizlemeye çalışmaktadır. Burjuvazinin insanlığa verdiği zararın haddi hesabı yok, siz geçmişi ne kadar inkâr ederseniz edin. Tarihin gerçeğinden kaçamayacaksınız. Yaptığınız katliamlar peşinizi bırakmayacak! Bizler yapılan katliamları hiçbir zaman unutmayacağız. Tarih bir gün katliamcılardan hesap sorulduğu günü de yazacak. Umudumuzu, inancımızı kaybetmeden azimle mücadeleye sarılalım.