Navigation

ODTÜ’de Reyhanlı Protestosu

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarda devletin verdiği rakamlara göre 52 kişi öldü. AKP hükümeti ise Reyhanlı’daki patlamalardan sonra basına sansür uygulayarak bir şeyleri gizlemeye, gerçeklerin üstünü kapatmaya çalışıyor. Buna karşın bazı muhalif basın siteleri ise ölü sayısının daha fazla olduğunu ve saldırıyı Suriye’deki muhalif grupların yaptığını dile getiriyorlar. 15 Mayısta bu durumla ilgili Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler durumu protesto ederek Ahmet Davutoğlu’na ültimatom verdiler.

ODTÜ “Katliam Varsa, Ders Yok” diyerek yürüyüş ve basın açıklamasıyla durumu protesto etti. Öğrenciler, işçiler ve akademisyenlerin katıldığı eylemde, saat 12.30’da ODTÜ Hazırlık binası önünde toplanıldı ve  “Reyhanlı yalnız değildir”, “AKP Ortadoğu’dan defol” sloganları ile Fizik Bölümü önüne yürüyüş gerçekleştirildi. Halkların kardeşliği sloganlarıyla “devletin ilan etmediği yası ilan ediyoruz” diyen öğrenciler, AKP hükümetinin Ortadoğu politikalarını eleştirdiler. AKP hükümetinin alt-emperyalist güç olarak güttüğü politikaların, katliamı ortaya çıkardığı ve halkların kardeşliğine zarar verdiği açıktır. Mezhepler arası çatışmaların tetiklendiği bu politikalar Reyhanlı olayında bir kez daha ayyuka çıkarken, ODTÜ’lüler bu duruma sessiz kalmayacaklarını Fizik Bölümü önünde yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirdiler. Basın açıklamasında, “Hükümet,  bölge halklarının yaşadığı katliamları Hatay’a kadar taşımıştır. Hatay’da patlayan bombalar yarın Ankara’da, İstanbul’da patlayacak bombaların öncüsü olabilir. Kahrolsun emperyalist savaş, kahrolsun AKP!” denildi.

ODTÜ’lü öğrenciler, akademisyen ve işçiler bütün üniversitelere eylem çağrısı yaparak Ahmet Davutoğlu istifa etmediği takdirde Dışişleri Bakanlığına yürüyüş gerçekleştireceklerini, Ahmet Davutoğlu’nu koltuğundan kaldıracaklarını açıkladılar.