Navigation

Beyazıt’ta YÖK Protestosu

Emperyalistlerin Ortadoğu’da yürüttükleri kirli savaşa ve IŞİD çetelerinin saldırılarına dikkat çekilen basın açıklaması, işçi düşmanlığına ve savaş çığırtkanlığına karşı direnmeye, her yerde halkların kardeşliğini savunmaya ve barışın sesini yükseltmeye devam edileceği ifade edilerek sonlandırıldı.

12 Eylül faşist darbesinin akabinde, 6 Kasım 1981’de kurulan YÖK, bugün de egemen sınıfı için işlevini sürdürmeye devam ediyor. Üniversitelerdeki devrimci, ilerici unsurları sindirmek, sorgulamayan, sığ hayaller dünyasında yaşayan bir nesil yaratmak isteyen burjuvazi, YÖK gibi bir sopayı elinden bırakmak istemiyor. Bu nedenle iktidardaki AKP hükümetinin de, bir zamanlar işine gelmediği için eleştirdiği YÖK’ü kapatmak gibi bir niyeti yok. Üniversitelerde uygulanan baskılar, en küçük bir eylemde polisin fakültelere akın etmesi, öğrencilerin sudan sebeplerle gözaltına alınması,YÖK’ün bugün de kuruluş misyonunu aynen devam ettirdiğini gösteriyor.

Bu anti-demokratik kurumun kaldırılmasını isteyen ve bilimsel, parasız, anadilde eğitim için mücadele eden üniversite öğrencileri, 6 Kasımda Beyazıt’ta YÖK’ü protesto ettiler. Bu protesto eyleminde Marksist Tutum’cu öğrenciler olarak bizler de yerimizi aldık.

Vezneciler’de toplanan öğrenciler taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi önüne yürüdüler. Yürüyüş boyunca “Eşit, Parasız, Anadilde Eğitim”, “Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP”, “YÖK’e Hayır!” gibi sloganlar atıldı. Fen Fakültesi bahçesine gelindiğinde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, YÖK gibi bir kurumun bugün de üniversiteleri dizayn etmede bir araç olarak kullanıldığı dile getirildi. Üniversiteleri demokratikleştireceğini iddia eden AKP hükümetinin tam tersi politikalar uyguladığı vurgulandı. “Yeni Türkiye” söyleminin ardına gizlenerek, çocukların sokak ortasında acımasızca vurulduğu, maden işçilerinin ölüme terk edildiği, üniversitelerin günden güne piyasaya açıldığı, gerici saldırıların normalleştiği bir Türkiye yaratıldığı belirtildi. Emperyalistlerin Ortadoğu’da yürüttükleri kirli savaşa ve IŞİD çetelerinin saldırılarına dikkat çekilen basın açıklaması, işçi düşmanlığına ve savaş çığırtkanlığına karşı direnmeye, her yerde halkların kardeşliğini savunmaya ve barışın sesini yükseltmeye devam edileceği ifade edilerek sonlandırıldı.