Navigation

Avusturya’da Politik Skandal

Avusturya birkaç gündür hükümet koalisyonunun küçük ortağı göçmen düşmanı ırkçı FPÖ partisinin şefi ve başbakan yardımcısı Hans C. Strache şahsında ortaya çıkan skandal bir gizli video ile çalkalanıyor. Alman Der Spiegel ve Süddeutsche Zeitung tarafından medyaya yansıtılan videoda Strache ve partinin iki numaralı adamı konumundaki “kanka” Johann Gudenus, İspanya Ibiza’da bir villada, bir Rus oligarkının kadın yeğeni ile içkili bir ortamda ticari pazarlıklar yaparken görüntüleniyor. Şimdiki aşırı sağ koalisyonu iktidara taşıyan son seçimlerin hemen öncesinde, 2017 yazında çekilen videoda Strache ve Rusça bilen Gudenus, seçimlerde iktidara gelmeleri ve bazı bakanlıkları almaları durumunda Rus oligarka Avusturya’da iş yapma şansı verebileceklerini anlatıyorlar. Mesela bugüne kadar Alman inşaat devi Strabag firmasına verilen bazı ihalelerin bundan böyle kendisine verilebileceği, ayrıca sağcı ve gerici bir yayın çizgisine sahip “Kronen Zeitung” gazetesini satın almasının sağlanabileceği, böylece gazetenin tamamen faşist partinin politik propaganda aracı haline getirilerek bir yandaş medya yaratılabileceği hararetle tartışılıyor. Bütün bunların karşılığında, 2 milyon euro civarında bir bağışın bir paravan dernek üzerinden dolaylı bir şekilde partiye transfer edilmesini talep ediyorlar.

Gündeme bomba gibi düşen bu haber geniş yelpazeli bir muhalefet blokunu harekete geçirerek binlerce insanın şehir merkezinde bulunan başbakanlık binasının önündeki meydanı işgal etmesine ve protesto gösterilerine yol açtı. Sendikalar, sosyalist ve sosyal demokrat gençlik örgütleri, burjuva siyasetinin farklı liberal, demokrat parti ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri pankart ve bayraklar eşliğinde gerici, sağcı, göçmen ve mülteci düşmanı koalisyonu protesto ederek hükümetin istifasını istedi. Baskıya dayanamayan ve beklenmedik biçimde gafil avlanan Strache, utanç dolu bir yüzle medya karşısına çıkarak parti ve hükümetteki bütün görevlerinden istifa ettiğini ve siyasetten çekileceğini ilân etmek zorunda kaldı. Başka bir alternatif göremeyen başbakan ve merkez sağ ÖVP partisinin şefi Sebastian Kurz ise cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen ile görüşerek erken seçimlere gidilmesi talebini iletti. Cumhurbaşkanı da bir basın toplantısı düzenleyerek seçimlere gidileceğini kamuoyu ile paylaştı.

Sağcı, gerici, piyasacı ve göçmen karşıtı koalisyon yaklaşık bir buçuk yıldır iktidardaydı ve kolları sıvayarak yaptıkları ilk icraatlar sosyal projeleri kısmak veya bitirmek olmuştu. Örneğin göçmen ve mültecilerle ilgili entegrasyon projeleri radikal bir şekilde sınırlandı ve bu alanda çalışan uzman kadrolar budanarak yüzlerce insan işten çıkarıldı. Bu ülkede aslında bir tabu olan şehir suyunun özelleştirilmesi bile tartışmaya açıldı. İşsizlik parası, acil durum yardımı gibi sosyal ödemelerde kriterler katılaştırılarak sermayeye aktarmak üzere ek kaynaklar oluşturma siyasetine gaz verildi. Bütün bunlar hükümet tarafından “ekonomik reform” adı altında halka lanse edilmeye çalışıldı. Siyaset arenasının muhalif unsurları tarafından sert bir şekilde eleştirilen bu politikalar, patlayan bu skandal ve hükümetin istifasıyla beraber bir süreliğine rafa kalkacağa benziyor. Ama elektrik ve doğalgaz zammı kısa bir süre önce kesinleşmişti.

Bu son gelişmelerin, ırkçı, göçmen ve mülteci düşmanı, gerici, piyasacı malûm partinin son yıllarda Strache ile kaydettiği yükseliş ve ulaştığı oy potansiyelinde büyük bir kırılmaya sebep olacağı su götürmez. Halkın gözündeki “vatansever” imajı yerle bir olmuş, “Her şey Avusturya için” mottosu çökmüş, makyaj dökülmüş, çirkin ve riyakâr yüzleri teşhir olmuş bulunuyor. Sonbaharda yapılması planlanan genel seçimler büyük bir ihtimalle bu partinin her halükârda ortağı olmayacağı yeni bir koalisyon hükümeti ortaya çıkaracak gibi gözüküyor.