Navigation

HDK: Saldırının faili hükümettir!

HDP PM üyesi Ahmet Karataş'a yönelik faşist saldırıyı kınıyor ve HDK'nın konu hakkındaki açıklamasını yayınlıyoruz.

Hükümet yetkililerinin ağzından cinayet, saldırı, şantaj, baskı ve zulüm damlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptığı tüm konuşmalarda Halkların Demokratik Partisi’ni hedef alıyor ve çeşitli faşist odaklar, kontrgerilla güçleri bu konuşmalardan kendilerine vazife çıkarıyor.

HDP’nin resmi ağızlarca hedef haline getirilmesiyle bugün sabah saatlerinde bir saldırgan Ankara’da HDP Genel Merkezi’ne giderek HDP PM Üyesi Ahmet Karataş arkadaşımızı yedi yerinden bıçakladı ve boğazından keserek öldürmek istedi. Hastaneye kaldırılan Ahmet yoldaşımız hayati tehlikeyi atlattı ve durumu iyiye gidiyor.

Ankara’nın göbeğinde yapılan bu vahşi saldırıdan doğrudan hükümet sorumludur. Hükümet yetkililerinin her fırsatta HDP’yi hedef haline getirmesi saldırıya zemin hazırlamıştır. Bundan sonra da HDP’ye ve demokrasi güçlerine yönelik saldırıların siyasi sorumluluğu hükümete ait olacaktır. Hükümet 6-7 Ekim’de halklarımızın Kobanê’yi sahiplenmesinin intikamını almaktadır. AKP hükümeti HDP’ye saldıracağına önce Gezi’de ve Kobanê Serhildanları’nda katlettiği yurttaşların hesabını vermelidir. Katliamın, provokasyonun ve saldırıların hesabını vermeyen hükümet HDP’ye saldırmaktan vazgeçmelidir. HDP ve HDK demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Hiçbir tehdit, baskı ve katliam; barış ve özgürlük mücadelesinden, Kobanê direnişini sahiplenmekten vazgeçiremeyecektir.

Ahmet Karataş yoldaşımıza karşı yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine, HDP’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 Demokrasi, barış ve özgürlük isteyen herkesi AKP hükümetinin geliştirmeye çalıştığı faşist saldırı planlarını boşa çıkarmak için omuz omuza olmaya çağırıyoruz.

Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu

4 Kasım 2014