Navigation

Tahir Elçi’nin Katledilmesi Okan Üniversitesi’nde Protesto Edildi

Okan Üniversitesi öğrencileri olarak, 2 Aralık Çarşamba günü, bu katliamı kınamak ve barış talebimizi dile getirmek için bir yürüyüş gerçekleştirdik. Sağlık fakültesinin önünde bir araya gelen kitle meydana doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Hepimiz Elçi’yiz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Şehit Namirin” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında çevreden geçenler alkışlarıyla yürüyüşümüze destek oldular.

Tahir Elçi ve bir grup insan hakları savunucusu, 500 yıllık bir tarihe sahip Dört Ayaklı Minare’nin silahlı çatışmada zarar görmesini engellemek için 28 Kasımda basın açıklaması yapmıştı. Cumartesi sabah saatlerinde gerçekleştirilen bu basın açıklamasının ardından Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hunharca katledildi.

Bizler de Okan Üniversitesi öğrencileri olarak, 2 Aralık Çarşamba günü, bu katliamı kınamak ve barış talebimizi dile getirmek için bir yürüyüş gerçekleştirdik. Sağlık fakültesinin önünde bir araya gelen kitle meydana doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Hepimiz Elçi’yiz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Şehit Namirin” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında çevreden geçenler alkışlarıyla yürüyüşümüze destek oldular.

Meydanda kitle adına yapılan açıklamada AKP hükümetinin ve devletin bu katliamın baş sorumluları olduğu gerçeği teşhir edildi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Tahir Elçi’nin katledilmesi tam anlamıyla bir provokasyondur, bu provokasyonun amacı Kürt ve Türk halklarını karşı karşıya getirmektir. AKP hükümetinin ve devletin Ortadoğu’da izlediği politikalar ülkeyi hızla uçuruma sürüklüyor. Elçi’nin ölümüne yol açan şey; Kürt sorununun çözülmemesi ve savaşın sürüp gitmesidir. AKP hükümeti sürdürdüğü politikalarla krizi ve kaosu daha da derinleştirmektedir.” Tahir Elçi’nin, sorunun savaşla çözülmeyeceğini, devletin çatışmalara son vererek barış masasına oturması gerektiğini söylediği için hedef gösterildiğinin de altı çizildi.

Halkların eşitliği ve kardeşliği talebi vurgulanarak basın açıklaması sonlandırıldı.