Navigation

Maraş, 19 Aralık ve Uludere Katliamları Tuzla’da Lanetlendi

29 Aralıkta, Maraş, 19 Aralık ve Roboski katliamlarının yıldönümleri nedeniyle Tuzla’da bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde yapılan basın açıklamasına HDK bileşenleri, Aydınlı halkı ve UİD-DER katıldı.

Aydınlı Tepe Durağında toplanan kitle, meşalelerle Aydınlı merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polis, yolu kapatarak kitleyi dağıtmak ve yürüyüşü engellemek istedi. Kısa bir tartışmadan sonra polis yolu açmak zorunda kaldı ve kitle Aydınlı merkeze doğru yürüyüşe devam etti. Yol boyunca “Direne Direne Kazanacağız”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katil Devlet Hesap Verecek!” sloganları atıldı ve katliamlara sessiz kalınmaması gerektiği vurgulandı. Aydınlı merkeze gelindiğinde basın metni okundu. 19 Aralık 2000 tarihinde 28 devrimci tutsağın öldürüldüğü ve adına “Hayata Dönüş Operasyonu” denilen katliam lanetlendi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bundan 12 yıl önce kimyasal bombalarıyla, otomatik tüfekleri, dozer ve kepçeleriyle aynı anda 20 cezaevine saldırdılar. Devrimci tutsakları diri diri yaktılar, kurşunladılar, katlettiler. Devletin kanlı operasyonu bittiğinde cezaevlerinden 28 tutsağın cenazesi çıktı ve yüzlercesi de yaralandı.” Bu katliamın hiçbir sorumlusunun yargılanmadığı, açılan davaların da takipsizlikle sonuçlandığı dile getirildi.

19-26 Aralık 1978’de Maraş’ta Alevilere dönük katliamın lanetlendiği açıklamada, sorumlularının yargı önüne bile çıkarılmadığı vurgulandı. Sorumluların yargılanması için mücadelenin devam edeceği ifade edildi.

Açıklamada bundan bir yıl önce 28 Aralık günü 34 Kürt köylüsünün katledildiği Uludere katliamında çocuklarını ve yakınlarını kaybeden ailelerinin acılarının dinecek gibi olmadığı dile getirildi ve şöyle devam edildi: “TSK’ya ait F-16 uçakları sınır ötesi operasyonla sınır işçiliği yapan 18’i çocuk 34 Kürdü bilerek ve tasarlayarak katletti.” Uludere katliamının sorumlularının yargılanması ve Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümü için derhal adım atılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Basın açıklaması sırasında sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek!” sloganları atıldı. Eylem, “19 Aralıktan Maraş’a, Maraş’tan Roboski’ye Adalet İstiyoruz” sloganıyla son buldu.