Navigation

IŞİD ve Destekçilerine Karşı Kürt Halkıyla Dayanışmayı Yükseltelim!

24 gündür IŞİD kuşatmasına karşı direnen Kobanê iki gündür yoğun bir saldırı altında. IŞİD güçlerinin kente girmesiyle çatışmalar hız kazanırken, sözde IŞİD’e karşı mücadele çerçevesinde bir koalisyon oluşturan ve hava bombardımanlarıyla IŞİD’i engellemeye çalıştıklarını iddia eden emperyalist güçler ve bölgedeki işbirlikçileri, gerçekte Kobanê halkının yüz yüze olduğu katliam tehlikesi karşısında seyirci pozisyonundalar. Bu koalisyonun bir parçası olan Türk devleti ise resmen Kobanê’nin düşmesini bekliyor.

AKP hükümeti, katliama ramak kalmasına rağmen, “kimse bizden PYD’ye silah yardımında bulunmamızı ya da PKK’ye koridor açmamızı beklemesin” demeyi sürdürüyor. Bir yandan “çözüm süreci”nin sorunsuz bir şekilde devam ettiğinden dem vuran hükümet, öte yandan bizzat görüşmeler sürdürdüğü PKK’yi IŞİD’le bir tutup düşman ilan ederek ve “PYD silah istiyorsa ÖSO’ya katılsın, Batı’dan ona verilecek silahlardan yararlansın”, “PYD özerk yönetimden ve kanton uygulamasından vazgeçsin, Esad’a karşı savaşsın”, “öncelikli tehdit Esad’dır” yönünde açıklamalar yaparak Kürt halkının sabrını sınamaya kalkıyor.

AKP, Kobanê’deki durumun ciddiyetini koz olarak kullanarak, ABD ve BM’yi, “güvenli bölge”, “uçuşa yasak bölge” ve Esad’a karşı mücadeleyi öne alma noktasında sıkıştırmaya çalışarak Rojova’daki özerk yapıyı ve Esad rejimini ortadan kaldırıp bölgeyi kendi emperyalist emelleri doğrultusunda şekillendirme planlarının önünü açmaya çalışıyor.

Ne var ki, AKP’nin oyalama taktikleriyle pasifize etmeye çalıştığı Kürt halkı, TC’nin Kobanê’nin düşmesi karşısında sergilediği “oh olsun” tavrına sessiz kalmıyor. İstanbul’dan Van’a, İzmir’den Diyarbakır’a Türkiye’nin dört bir yanında tepkisini gösterip sokağa dökülerek AKP hükümetinin izlediği bu kirli politikaya tepkisini dile getiriyor. AKP hükümeti ise bu haklı tepkiyi azgın polis saldırısıyla ve olağanüstü hal önlemleriyle bastırmaya çalışıyor. İçişleri Bakanının tehditler içeren açıklamalarının ardından artan polis vahşeti ve faşist saldırılar sonucunda şu ana dek 19 kişi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı. AKP, MHP, kontra Hizbullah çetelerinin provokasyonları ve saldırılarına rağmen protestoların kitleselleşip yaygınlaşması ve Kürt halkının pasifize edilememesi sonucunda, hükümet, Diyarbakır, Batman, Mardin’in 7 ilçesi, Van’ın Erciş ilçesi ve Siirt’in Kurtulan ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır’da ise ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Bu sindirme çabalarına rağmen Rojava’yla destek ve dayanışma, IŞİD destekçisi hükümeti protesto etme eylemleri yayılıyor.

HDK ve HDP’nin, direnen Kobanê halkı ile dayanışmak için yükselttiği süresiz direniş çağrısı sürüyor ve tüm demokrasi ve barış güçlerinden geniş bir destek görüyor. Eylemler çeşitlendirilerek devam ederken, KESK, DİSK, TTB ve TMMOB 9 Ekim Perşembe günü Kobanê için 1 günlük iş bırakma kararı aldı. Eğitim-Sen ise, üyelerine 8-9 Ekimde iş bırakma ve dayanışma eylemleri yapma çağrısında bulundu.

Kürt halkının haklı taleplerinin derhal karşılanması ve IŞİD’in bozguna uğratılması için Kürt halkıyla dayanışmayı yükseltelim!

TC’nin IŞİD’e dönük tüm yardımları derhal kesilsin!

Direnen Kobanê halkına dönük öz savunma dahil her türlü yardımlar için bir geçiş koridoru açılsın!

Rojava’daki kanton yönetimlerinin statüsü tanınsın!