Navigation

Kapitalizm Öldürüyor


Geçtiğimiz günlerde Adana’nın Seyhan ilçesinde bir kişi donarak öldü. Gazetelere yansıyan habere göre, sıcaklığın sıfırın altını gördüğü Adana’da iki evsiz, Mehmet Burkan ve arkadaşı Hakan isimli soyadı öğrenilemeyen 60 yaşlarındaki yaşlı adam bir köprünün altında ateş yakarak ısınmaya çalıştılar. Yaktıkları ateşin sönmesi üzerine iki arkadaş sıcak olduğunu düşündükleri bir park kameriyesinde uyudular. Mehmet Burkan sabah kalktığında yanında arkadaşı Hakan’ın cansız bedenini buldu. Mehmet Burkan soğuk nedeniyle ölen arkadaşının yanında battaniyenin altından uzun süre çıkamadı.

Bu haber, üzerinde yaşadığımız dünyaya egemen olan kapitalist sistemin bir yüzünü bizlere gösteriyor. Her gün yeni yeni plazalar, göğü delen gökdelenler, ultra-lüks apartmanlar, rezidanslar yapılıyor. Üstelik bu yapıları yapan inşaat işçileri canları hiçe sayılarak katlediliyor. Gözünü kâr hırsı bürümüş inşaat patronlarının, o kan emici vampirlerin ışıltılı reklâmlarını her gün televizyonlardan izliyoruz. Her gün yapılarına bir yenisini ekliyorlar. Maslak 1453, Elit Yaşam Konakları, Safir, My Towerland, Şehr-i Yaşam evleri, Tema İstanbul derken binlerce ev yapılıyor. Bununla beraber binlerce de evsiz insan var. Kapitalizmin yasalarından dolayı giderek yoksullaşan, sırtında bir battaniyesinden başka bir şeyleri kalmayan insanlar sokaklarda yaşıyor. Bir kısmı açlıktan, soğuktan, hastalıktan hayatını kaybediyor. Çoğu kayıtlara girmiyor, gazetelere yansımıyor. Yansıyanların ise “soyadı belirlenemiyor”!

Bu sistem zenginliğin çok küçük bir azınlığın elinde toplandığı, yoksulluğun geri kalan milyarlarca insana pay edildiği bir sistem. Bu sistemde Türkiye’nin en sıcak ilinde bir insan donarak ölüyor. Bu sistem emekçilere ölümden başka bir şey vaat etmiyor. İnsan öğüten bu kapitalist sistemi yıkıp yerine sınıfsız, sömürüsüz, sımsıcak bir dünya kurduğumuzda, evsizliği, soğuktan ölmeleri ancak kalın tarih kitaplarında keşfedecek gelecek nesiller.


Çok üşürdük hep üşürdük üşümekti bütün yaşadığımız
Üşürdü ellerimiz aşkımız sonsuz uzun sakallarımız

Tükenir dağınık diriliği kaşıntımızın bir gün
Bir Kalır uzun kitaplarda anısı çok Üşüdüğümüzün

Turgut Uyar