Navigation

Ekim Devriminin Dersleriyle Donanalım

Bugün kapitalizm tarihsel bir krizle sarsılıyor. Milyonlarca işçi işsizlik ve yoksulluğun kucağına itiliyor. Her geçen gün yeni cephelere yayılan emperyalist savaşlarda milyonlarca emekçi katlediliyor. Bu düzenin efendileri gelecek umudumuzu çalmaya, dünyanın böyle gelip böyle gideceğine bizi inandırmaya çalışıyorlar. Ama dünyanın neredeyse her yerinde işçiler her şeye rağmen meydanlara çıkıyor, yumruğunu havaya kaldırıp sisteme öfkesini haykırıyor.

Öfkemiz, dünyanın değişmesi gerektiğine olan inancımız artarken Ekim Devrimi sınıfsız bir dünya kurma mücadelemizde deniz feneri olmaya, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. 1917’de işçiler, emekçiler, baskıcı ve despot Rusya’da, örümcek kafalı çarların Rusya’sında iktidarı aldılar. Lenin, Troçki, Krupskaya, Sverdlov gibi, ismini bildiğimiz ya da bilmediğimiz daha binlerce Bolşevik devrimci, yıllar boyunca inatla işçi sınıfının saflarında mücadeleyi büyüttüler. Ekim Devrimiyle işçiler “Tüm İktidar Sovyetlere” dediler, üretenler yönetmeye başladılar. Rusya emperyalist savaştan derhal çekildiği için emperyalistler savaşa son vermek zorunda kaldılar. Halklar hapishanesi Rusya’nın ezilen halkları kendi kaderlerini tayin hakkını kazandılar.

Bugün sınıfsız, sömürüsüz, barış ve kardeşlik dolu bir dünyanın hayalini kuranlar için gidilecek yol bellidir. Ekim Devriminin dersleriyle donanmalı, Bolşeviklerin mücadelesini özümsemeli, daima ileri doğru yürümeliyiz! Selam olsun şanlı Ekim Devrimini yaratanlara!