Navigation

Avusturya’da Mültecilerle Dayanışma Mitingi ve Konseri

Avusturya‘nın başkenti Viyana, 3 Ekim Cumartesi günü görkemli bir mültecilerle dayanışma mitingi ve konserine sahne oldu. Yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı mitingi takip eden konserde sayı 120 bine ulaştı. Demokratik kitle örgütleri, sosyal yardım kuruluşları ve devrimci-sosyalist gençlik organizasyonlarının inisiyatifi altında hayata geçirilen miting ve konser, başta Almanya olmak üzere diğer komşu ülkelerdeki demokrat, ilerici çevrelerde de büyük yankı uyandırdı ve destek buldu. Katılımcılar “İnsan hakları herkes için”, “Mülteciler hoşgeldiniz”, “Faşist FPÖ dışarı, mülteciler içeri” yazılı pankartlarla mültecilerle dayanışma duygularını dile getirerek ırkçı, faşist ve yabancı düşmanı Avusturya Özgürlük Partisinin lideri Hans Strache’yi de sert bir dille protesto ederek lanetlediler.

Avusturya‘nın başkenti Viyana, 3 Ekim Cumartesi günü görkemli bir mültecilerle dayanışma mitingi ve konserine sahne oldu. Yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı mitingi takip eden konserde sayı 120 bine ulaştı. Demokratik kitle örgütleri, sosyal yardım kuruluşları ve devrimci-sosyalist gençlik organizasyonlarının inisiyatifi altında hayata geçirilen miting ve konser, başta Almanya olmak üzere diğer komşu ülkelerdeki demokrat, ilerici çevrelerde de büyük yankı uyandırdı ve destek buldu. Katılımcılar “İnsan hakları herkes için”, “Mülteciler hoşgeldiniz”, “Faşist FPÖ dışarı, mülteciler içeri” yazılı pankartlarla mültecilerle dayanışma duygularını dile getirerek ırkçı, faşist ve yabancı düşmanı Avusturya Özgürlük Partisinin lideri Hans Strache’yi de sert bir dille protesto ederek lanetlediler. Ayrıca üzerinde “Mülteciler, bin kere hoşgeldiniz” yazılı 800 adet uçan balon da gökyüzüne bırakıldı. Miting sırasında yapılan konuşmalarda, hangi sebeplerden ötürü ülkesini terk etmiş olursa olsun, mültecilere karşı insanca bir mülteci politikası izlenmesi ve sığınmacıların tüm insani ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması talep edildi. Ayrıca tüm Avrupa ülkelerinin mültecilere sınırlarını şartsız biçimde açması gerektiği vurgulandı.

Mitinge katılan dev kitle daha da büyüyerek Avusturya cumhurbaşkanlığı köşkü önünde bulunan devasa “Heldenplatz” meydanını doldurdu ve 120 bin civarında insanın katılımıyla görkemli bir dayanışma konseri verildi. Konsere yerli müzik gruplarının yanı sıra uluslararası üne sahip müzisyenler de katılarak destek verdiler. “Voices for Refugees” sloganı altında gerçekleştirilen konserde, 2014 yılında Avusturya’ya Eurovision şarkı yarışmasında birincilik kazandıran travesti şarkıcı Conchita Wurst’un yanı sıra ünlü Alman grubu Toten Hosen ve uluslararası şöhrete sahip İtalyan müzisyen Zucchero da güzel şarkılarıyla anlamlı bir destek sundular. Toten Hosen grubunun şarkıcısı Campino “fuck Strache” diye haykırarak faşist partinin liderini protesto etti.

Avusturya’nın Sosyal Demokrat Parti kökenli cumhurbaşkanı Heinz Fischer, gördüğü devasa kitle karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ve “Adeta büyülendim, sizlerle gurur duyuyorum. Bütün AB ülkeleri mülteci sorununun insanca çözülmesi konusunda gerekli duyarlılığı göstermeli ve üzerine düşeni yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Konser sırasında onbinlerce seyirci cep telefonlarının ekranlarını aynı anda aydınlatarak bir ışık denizi oluşturdular ve dayanışma ruhunu görsel olarak somutlaştırdılar. Konser gecenin geç saatlerine kadar coşkulu bir şekilde devam etti.