Navigation

ÖSS Duvarına Karşı Miting

Liseli öğrenciler 15 Haziranda yapılacak olan ÖSS’yi protesto etmek amacıyla 7 Haziranda Kadıköy’de bir eylem gerçekleştirdiler. “ÖSS Duvarını Yıkalım” pankartı ile yürüyen öğrencilere, az da olsa veliler ve öğretmenler de destek verdi. Eyleme çeşitli öğrenci örgütleri de katıldı.

1000 kadar liseli öğrenci Nautilius önünden rıhtım meydanına doğru sloganlarla yürüdüler. “Savaşa Değil Eğitime Bütçe”, “Eğitim Hakkımız Engellenemez”, “Tersane Öldürür, ÖSS Süründürür”, “ÖSS ve Tüm Sınavlar Kaldırılsın” gibi sloganlar attılar.

Saygı duruşu ile başlayan miting, ortak basın açıklamasıyla devam etti. Ortak açıklamayı okuyan liseli Coşkun, “ÖSS’nin sınıfsal bir eğitim anlayışının ürünü olduğunu, liselilere sermayenin ihtiyaçlarının dayatıldığını” söyledi. “Baştan elenmişler olarak bu oyunu bozmak için sokakta yükselen muhalefetle birlikte geleceğimize sahip çıkacağımızı ve boyun eğmeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz” diyerek ÖSS engeline karşı mücadele edeceklerini vurguladı. Liseli kadınları temsilen konuşan Gülin ise, “aklımızın değil eteğimizin uzunluğunun ölçüldüğü bir eğitim sistemiyle karşı karşıyayız” dedi ve cins ayrımcılığına karşı mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı.

Anadilde eğitim hakkını dile getiren Ruken, konuşmasına Kürtçe merhaba diyerek başladı. “Yıllardır Kürtlerin asimile edilmeye çalışılıp, emekçilerden kazanılan paraların silahlara yatırıldığını” ifade ederek Kürt gençlerinin anadilde eğitim hakkını istediklerini söyledi. Mitingde bir öğrenci velisi de söz aldı ve şunları söyledi: “Karşımızda sadece ÖSS engeli değil sistemin işsizlik, açlık, sağlık gibi birçok engeli var, hep birlikte mücadele verirsek özgür bir dünyayı yaratabiliriz.”

Eğitim-Sen adına söz alan bir eğitim emekçisi, “sendika olarak öğrencilerin mücadelesine her türlü desteği vereceklerini” dile getirdi. 11 yaşından bu yana çalıştığını dile getiren işçi Mahsun da, çocuk işçiler olarak  “patronlara daha çok kazandırmak” uğruna yıllardır çalışmaya itildiklerini söyledi. 68 hareketinin 40. yıl dönümü sebebiyle konuşan liseli bir genç ise, “Sorbon Üniversitesinde düş gerçektir yazıyor, bugünün gençleri olarak düşümüzü gerçeğe çevirmek için geçmiş devrimcilerin izinde yürüyeceğiz” dedi. Son olarak söz alan ve babası tersane işçi olan bir genç de, “liselileri Tuzla’daki mücadeleye destek olmaya” çağırdı. Miting müzikler ve halaylarla sona erdi.

Milyonlarca gencin hayatını kâbusa çeviren ÖSS, kapitalizmin eşitsiz, rekabetçi ve kâra dayalı yüzünü apaçık gösteriyor. Sadece sınava giriş ücreti olarak 40 YTL alınıyor. Okumanın asgari ücretli işçi çocukları için tam bir külfet olduğu, parası olanların okuduğu, ezberci ve milliyetçi bir eğitim sistemiyle karşı karşıyayız.  Milyonlarca genci yarış atına çeviren, birbiriyle rekabete sürükleyen ÖSS’yi kazanmak işçi sınıfının gençleri için hiçbir şekilde kurtuluş anlamına gelmiyor. Tek bir kurtuluş umudu var, o da kapitalizme karşı proletaryanın saflarında devrimci eğitime sarılmak ve mücadele etmek!