Navigation

Korkmuyoruz, Sinmiyoruz, Meydanlara Çıkacağımız Günlere Hazırlanıyoruz!

Yaşamak…

Yeşermek bitkiler gibi

Yaşamak…

Dönüşmek geleceğe

Güçlü ellerle kavrayıp çelişkiyi

Birlikte dövüşüp

Birlikte büyütmek

Geleceği.

Elif Çağlı’nın bu dizeleri çınlıyor beynimizde. Örgütlü işçiler olarak, her geçen gün dallarımızı daha da yeşerterek yaşıyoruz. Karartmadık yüreklerimizi hiçbir vakit. Soldurmadık yeşeren dallarımızı. Gözümüzdeki ışığı söndürmeye hiçbir vakit yetmeyecek nefesleri. Biz örgütlü işçiler olarak, Marksizmle yeşerttik körpe dallarımızı. Bizler güçlü ellerle birleşmiş, yıkılası, kahrolası bu düzenin çelişkilerini kavramış örgütlü işçileriz. Burada Marksizmin ışığında öğrendik dövüşmeyi, burada dövüştükçe öğrendik ellerimizi birleştirdikçe geleceğimizi büyütmeyi. Yüreklerimiz bu lanet, kokuşmuş düzene öfkeyle doluyken, kim durabilir bu coşkun selin önünde, kim set çekebilir?

Kapitalist düzene olan öfke ve hıncımızla, gelecek güzel yarınlara olan inancımızla, bugün 1 Mayıs coşkusunu yaşıyoruz yüreklerimizde. Egemenlere bir çift sözümüz var: Bugün meydanları işçi sınıfına kapatmış olsanız da, asla sinmeyeceğiz, korkmuyoruz sizin asalak düzeninizden. Yeniden çıkacağız elbette bizim olan o meydanlara. Yeniden türkülerimizi söyleyeceğiz hep bir ağızdan, yeniden taleplerimizle inleyecek o meydanlar. Yeniden kol kola halaya duracağız özgür göğün altında işçi kardeşlerimizle. Bugün meydanları kapatmış olabilirsiniz ama yüreklerimizden 1 Mayıs ruhunu asla silemeyeceksiniz! Bekleyin, hazırlanıyoruz işçi kardeşlerimizle, birlikte büyütmek için geleceği…

İşçi sınıfı öyle bir güç ki, kendi korkularının esiri olan egemenler, bu güçten korktukları için koronavirüsle işçileri korkutup evlere hapsediyorlar! Tarihsel bir sistem kriziyle temellerinden sarsılıyor düzenleri. Korkuyla yanıp tutuşmaları bu yüzden. Güçlü ellerle çelişkileri kavrayıp, birlikte dövüşürse işçiler, bir fiskeyle yıkılacak çürümüş, kokuşmuş bu düzen. İşçi sınıfını evlere hapsedip meydanları kapatmaları bu yüzden. Elbette uyanacak, elbette koronavirüs korkusundan kurtulacak işçiler. İşte o zaman yatağından boşalan nehirler gibi akacağız alanlara, sığmayacağız meydanlara, sığmayacağız fabrika önlerine!

Koronavirüsle bizi korkutmaya çalışıyorlar. Biz çok iyi biliyoruz ki, asıl tehlike virüs değil, kapitalizmin ta kendisidir.  Kardeşler, gün birlik olma günüdür, gün dayanışma günüdür. Ellerimizden alınan hakların hesabını sorma günüdür. 1 Mayıs’ın mücadele ruhuyla birleşme günüdür. Yeniden çıkacağımız o meydanlara hazırlanma günüdür. Çocuklarımızın geleceğini yeşertme günüdür. Bu anlamlı günde yüreklerimizi yüreklerimizin üzerine koyalım. Birlikte yeşertelim geleceğimizi. Bu duygularla işçi sınıfımızın Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü yürekten kutluyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs!

Birleşen İşçiler Yenilmezler!