Navigation

İşsizlik Artmaya Devam Ediyor


İşkur’un verileri, bu yılın Temmuz ayında kayıtlı işsiz sayısının 3,1 milyonu geçtiğini gösteriyor. İşkur’un hazırladığı rapora göre, geçen yılın verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı %30 oranında artmış, bir yıldan daha uzun süredir işsiz olanların sayısı da 1,5 milyonu geçmiş.

Kapitalist kriz tüm dünyayı etkisi altına alırken, AKP hükümeti dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olduklarını açıklayarak övünüyor. Fakat işçilerin bu büyümeden pay almadığı rakamlarla ortada. Kaldı ki kayıt dışı işsiz sayısını da eklediğimizde işsizliğin bu rakamların çok daha üstünde olduğunu hepimiz biliyoruz. Çalıştığımız işyerlerinde, düşük ücretlere, süreklileşen fazla mesailere mecbur bırakılıyoruz. Aldığımız ücreti arttırmak adına mesaiye yazılmak için adeta birbirimizle yarışıyoruz. Hakkımızı aradığımız zaman ise dışarıdaki milyonlarca işsiz ile tehdit ediliyoruz.

Aynı zamanda patronların ve AKP hükümetinin Ortadoğu’da güç sahibi olmak için giriştiği kirli oyunlar nedeniyle göz göre göre savaşa sürükleniyoruz. Savaş demek işçiler için ölümün, sakatlanmanın, sınıf kardeşlerini katletmek zorunda bırakılmanın yanı sıra, daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla vergi, yapılan zamlar nedeniyle daha fazla harcama, daha fazla kıtlık demektir. Savaşın içinde olan her ülkede bu durum hep böyle olmuştur, olmaya da devam ediyor. Devlet yöneticileri savaş dönemlerinde bütçenin büyük kısmını silaha ve askeri giderlere harcarlar. Yani patronlar ve AKP hükümetinin çıkarları uğruna girilen bu kanlı savaştan en büyük darbeyi yine işçiler, emekçiler alacaklar.

İşsizlikle tek başımıza mücadele edemeyiz. Bu koşullarda patronların her dediğini kabul etsek, işimizi aksatmadan yapsak bile işsizliğin soğuk nefesinin sürekli ensemizde hissederiz. İşsizlikle mücadele edebilmek ancak ve ancak bizlerin bir arada durarak, bir sınıf olarak gücümüzün farkına varmamızla ve bu sömürü düzenine karşı örgütlü bir müadele yürütmemizle mümkündür.