Navigation

Battaniyeden Çanta Bile Korkutuyor

Ekonomik kriz derinleşirken, dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu daha derin bir yoksulluğa sürükleniyor. Buna karşın zenginlik bir avuç insanın elinde toplanarak büyümeye devam ediyor. Türkiye’de de durum farklı değil; milyarderlerin hükmettiği zenginlik büyürken, toplumun daha da büyük bir kesimi yoksulluğa, açlığa mahkûm ediliyor. Buna karşın Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 11 bin dolara ulaştığı söylenerek, ekonominin büyüdüğünden ve istikrar içinde olduğundan övünçle bahsediyorlar. Bu propagandaya maruz kalan emekçilerin azımsanamayacak bir kısmında “ülke büyüsün ki, biz de daha fazla büyüyelim!” algısı oluşuyor. Siyasi iktidar işçi ve emekçi kitlelerde bu algıyı değişikliğe uğratacak her türlü olayın üzerini kapatmaya çalışıyor. Bu olayların haber yapılarak kitlelere duyurulmasını baskı ve zorbalıkla engelliyor.

Son örneklerden biri Muş’tan geldi. Bir öğretmen, öğrencisinin battaniyeden yapılmış çantasının fotoğrafını çekip, “Şartlarımız ne kadar zor olsa da sol cebimizden umudumuzu eksik etmeyeceğiz” notuyla sosyal medya hesabından paylaştı. Bu insani ve umut dolu paylaşımı yapan öğretmen, önce AKP medyası tarafından hedef gösterildi, sonra da görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesi ise, sosyal medya hesabından siyasal bir parti ve “terör” örgütü lehine paylaşımlarda ve beğenilerde bulunmak olarak gösterildi. İktidar, toplumda yarattığı kutuplaşmayla, kendi partisi dışındaki her bireyi, topluluğu, kuruluşu, partiyi vb. istediği şekilde “terörist” ilan edebilmenin koşullarını yarattı. Böylelikle mevcut olumsuzlukları, anti-demokratik uygulamaları, zorlu yaşam ve çalışma koşullarını dillendiren herkes terörist olarak damgalanarak, toplumun gözünde kriminalize edilmeye ve AKP’ye oy veren emekçiler bu tip olumsuzluklara tepkisiz kılınmaya çalışılıyor. Selvan öğretmenin görevden alınmasının gerçek sebebini ise İlçe Milli Eğitim Müdürünün bizzat kendisi şu sözlerle itiraf ediyor: “Terbiyesiz, sen bizim adımızı kara çıkarmak için bunları yaptın!” Selvan öğretmenin paylaşımının medyada ses getirmesinin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü olayın üstünü hızlıca kapatmak, “adlarını temize çıkarmak” için televizyon kameralarının eşliğinde okuldaki tüm öğrencilere çanta dağıtıyor. Belediye aileye yardım bağlıyor ve ailenin yüzü gülüyor! Böylece algılar yeniden istenilen yönde şekillendirilmek isteniyor.

İşçi sınıfının örgütsüzlüğü koşullarında egemenlerin bu oyunlarının elbette etkileyeceği bir kesim olacaktır. Ancak kapitalizmin tarihsel krizi işçi sınıfının saflarında daha fazla açlık, yoksulluk, işsizlik biriktiriyor. Giderek daha fazla işçi ve emekçi, içinde yaşadığı sistemi sorgulamaya başlayacaktır. Tüm bunlar egemenleri korkutuyor. Ama korkunun ecele faydası yok!