Navigation

Tunceli’den Merhaba

Ben Fırat Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksek Okulunda bilgisayar programcılığı okuyorum. Burada çok zor şartlar altında okuyoruz. Okuldan çıktıktan sonra öğrencilerin kaldığı yere gitmesi epeyce zor oluyor, yurt olmadığı için öğrencilerin çoğu misafirhanelerde kalıyor. Tunceli bence herkesin görmesi gereken bir şehir, neden diye soracak olursanız buranın halkı insan ayrımı yapmıyor. Herkes rahat rahat dolaşabiliyor şehirde, insanları çok yardımsever, öğrencilere ellerinden geldiğince yardım etmeyi seviyorlar, buranın insanı elindekini paylaşmayı seviyor. Buranın tek eksiği yeterli iş olanağının olmaması. Tunceli’ye yatırım yapmaktan korkuyor insanlar.

Devlet de istemiyor insanların buraya yatırım yapmasını. İnsanları kışkırtmak amacıyla gecenin köründe şehir merkezinde ses bombası patlatıyorlar bazen. Gece gündüz demeden jandarması polisi sürekli devriye geziyor. Burada en ufak bir olayda şüpheli diye gözaltına alınan bir adamın Kürt olması yetiyor, suçsuz olduğu anlaşılana kadar o insanı tutuyorlar orada. Geçenlerde Tunceli’nin bir köyünde 2-3 genci durdurmuşlar, gençlere koşun demiş askerler. Gençlerden biri durumu anlayıp kaçmamış, çünkü kaçsa kaçarken vuruldu diyecek askerler. Ancak buna rağmen gençleri oracıkta vuruyorlar. Sonra elbiselerini soyup askeri tarzda yeşil bir kıyafet giydiriyorlar ve bir kaç tane de silah bırakıyorlar yanlarına. Gazeteler de gençleri “terörist” diye nitelendirdiler. Buradaki insanlardan duyduğum kadarıyla, askerler “terörist” vuramadıkları zaman yoldan geçen vatandaşı vuruyorlarmış. “Terörist öldürdük” diye devletten ödenek aldıkları için yapıyorlar bunları.

Öldürülen gençlerin tek suçu Tuncelili olmaları. Burada bu nedenle birçok vatandaş katliama uğramış. Bu insanlar devletin vatandaşa baskı yapmasına sessiz kalmıyorlar ve bu yüzden de suçlu oluyorlar! Bu şekilde ölen birçok insan var ve ne yazık ki devletin uyguladığı bu baskıcı politika bitecek gibi gözükmüyor. Burada 9 yaşındakinden yaşlısına kadar herkes hakkını arıyor ve savunuyor. Bence çok güzel bir olay bu; herkesin hakkını araması ve savunması. Ama önemli olan bunun tüm insanlara yaygınlaştırmak.

Yaşadıklarımı ve gördüklerimi sizinle paylaşmaktan mutluluk duydum. Sizlere başarılar diliyorum.