Navigation

Faşist “Türk Solu” Çetesi Tahrik Peşinde

Faşist “Türk Solu” çetesi geçen haftalarda Taksim’de bir eylem tertipledi. Eyleme katılanlar, kudurgan bir şovenizmle ellerinde tuttukları dövizlerle, attıkları sloganlarla darbeci zihniyetin dışındaki herkese “idam” isteğini haykırdılar. “Dağa çıkanı da, çıkaranı da, dağdan indireni de asacağız” diyerek bu sloganı derginin kapağına da taşıdılar.

Adı ilk defa duyanları yanıltmasın, “Türk Solu” faşist bir çetedir. Solla ilişkisi yoktur. Komünist, Ermeni ve Kürt düşmanı bolca yazı, derginin sayfalarında yer alıyor. Dergi derin devletin statükocu kanadı tarafından finanse ediliyor ve Ergenekon’un darbeci emellerinin propagandasını yapıyor.

Dergi her sayısında özel olarak Kürt sorununa değinerek okurlarını, Kürt siyasetçiler başta olmak üzere Kürt halkına karşı pogromlara davet ediyor. Irkçılık artık öyle bir noktaya vardırılmıştır ki, Kürtlerle alış-veriş yapanlar, lahmacun yiyenler, Kürt müziği dinleyenler veya herhangi bir Kürt ile konuşanlar dahi bölücü, hain ve Kürt oyuncağı olmakla itham ediliyor. Bu faşist çete, halklar arasında nefret, kin ve düşmanlık tohumlarını böyle ipe sapa gelmez şeylerle inşa etmeye çalışıyor.

Faşist örgütlenmelerin kitle tabanı sağlamak için başlangıç aşamasında ikiyüzlüce sol söyleme sarıldığı bilinir. Açlık, yoksulluk ve dış düşman tehdidi üzerinden sözde bir anti-emperyalist hatta anti-kapitalist demagojik propaganda yaparak, huzursuz kitleler üzerinde meşruiyet kazanılmaya çalışılır. Bu tür örgütler, tanınmış sosyalist isimlerin ardına gizlenerek devrimci pozlar takınırlar. İşte “Türk Solu” dergisi de Che Guevara’yı, Deniz Gezmiş’i, Mahir Çayan’ı, Nazım Hikmet’i kendi faşist emelleri için, milliyetçi ve darbeci fikirlerini satmak amacıyla camekânda kullanıyor. Sözde bir Amerika düşmanlığı yaparak anti-emperyalist olduğu yalanını yutturmaya çalışıyor.

25 Ekim günü Taksim’de düzenlediği eylemde faşist “Türk Solu” çetesi, Kürt sorununda demokratik açılıma dair gelişmelere ateş püskürdü ve idam cezasını geri getireceklerini haykırdı. Faşist güruh kendileri gibi faşist kan emici, Kürt düşmanı olmayan herkesi asacakları tehdidinde bulundu.

Unutmayalım ki düşman uyumuyor ve insanlığın başına yeni felâketler örmek için idam nutukları atıyor. Yarın sermayenin bu çeteleri tıpkı geçmişte Almanya’da olduğu gibi işçi sınıfı mücadelesinin üzerine salması pekâlâ mümkündür. Sola ilgi duyan genç kesimleri, sol semboller kullanan faşist tuzaklara karşı bilinçlendirmek için devrimci örgütlenme çalışmamızı büyütmeliyiz.