Navigation

Avusturya’dan Kısa Haberler

Avusturya’da işsizlik tırmanıyor ve artık burjuva siyasetçiler bunu açıkça itiraf ediyorlar. Resmi rakamlara göre 360 bin olan işsiz sayısının önümüzdeki yıl 450 bine kadar tırmanacağı ifade ediliyor. Sebep olarak genel ekonomik büyümedeki durgunluk, kış aylarında inşaat sektöründeki faaliyetlerin yavaşlaması ve diğer AB ülkelerinden gelen işgücünün ülke iş piyasasında oluşturduğu basınç gibi demagojik argümanlar ileri sürülüyor. ARKA sitesinde konuyla ilgili yayınlanan bir yazıda, ülkede yaklaşık 250 bin civarında da gizli işsiz bulunduğu ifade ediliyor. Burjuva devlet emeklilik yaşını aşağıya çekip mevcut iş alanlarını gençlerin istihdamı için kullanmak yerine, tam tersini yapıp emeklilik yaşını daha da yükseltmeye çalışıyor. Yani yangına körükle gidiyor.

Bu arada metal sektöründe toplu sözleşmeler tamamlandı ve ortalama %2,8 oranında ücret artışı sağlandı. Bu oran aslında ülkedeki yıllık reel fiyat artışlarını bile karşılamıyor. Metal sanayiinde 180 bin işçi istihdam ediliyor. Metal patronları bu yıl “mesai saatleri kontosu” adında yeni bir uygulama devreye sokarak fazla mesai saatleri için yapılan zamlı ödemelerden kurtulmaya ve fazla mesai saatleri için yapılan ücret hesaplamalarını “esnekleştirmeye” çalıştılar. Ancak sendika bürokrasisi alttan gelen basıncın da etkisiyle buna şimdilik engel oldu.

27 Ekim tarihinde Viyana’nın 1. lig futbol kulüplerinden olan Austria Wien taraftarlarının oluşturduğu neo-Nazi “Unsterblich Wien”  (Ölümsüz Viyana) adlı holigan grubuna mensup yaklaşık 30 kişi, sosyalist Türk ve Kürt göçmenlerin faaliyet gösterdiği ATİGF (Avusturya Türkiyeli İşçi Gençlik Federasyonu) binasına taş ve sopalarla saldırarak dernek lokalindeki toplantı salonuna girdi. Saldırının yapıldığı saatlerde KOMintern (Komünist Sendika İnisiyatifi - Enternasyonal) toplantısı gerçekleştiriliyordu ve önde gelen bir KOMintern aktivisti yaralandı. Faşist saldırganlar her iki kuruluşun dernek lokalinde bulunan üyeleri tarafından geri püskürtüldüler. Saldırganlardan dokuzu polis tarafından yakalanarak gözaltına altındı. Önümüzdeki dönemde göçmenlere ve sosyalist çevrelere yapılan faşist saldırıların artması muhtemelken, buna ancak işçi sınıfının birleşik ve örgütlü gücüyle yanıt verilebileceği de açıktır.