Navigation

Ermeni Soykırımının Kurbanları Katliamın 99. Yılında Anıldı

Osmanlı devletinin 1915’te gerçekleştirdiği soykırımda yaşamını yitiren Ermeniler, “24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu”nun organize ettiği eylemlerle, İstanbul’da anıldı. İlk anma eylemi saat 11’de Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirildi. Zorunlu askerlik yaptığı sırada 24 Nisan 2011’de öldürülen Sevag Şahin Balıkçı’nın ailesi de anmaya katılanlar arasındaydı.

Haydarpaşa Garı, 1915’te 220 Ermeni aydınının ölüm yolculuğuna çıkarıldığı yerdi. Platform adına yapılan basın açıklamasını Yıldız Önen okudu. Önen, Osmanlı devletinin 1915’te Anadolu’da yüzyılın ilk soykırımını başlattığını ve Osmanlı Ermenilerinin tüm sosyal, kültürel, ekonomik varlığına son verildiğini hatırlattı. Tehcir adı altında evlerinden toplanan Ermenilerin yerleşim yerlerinin yakınlarında katledildiklerini veya tehcir yollarında yavaş ve acılı bir ölüme gönderildiklerini ifade etti. Tehcirin iddia edilenin tersine sadece savaş bölgesinde değil, detaylarına kadar planlanmış şekilde Adapazarı’ndan Amasya’ya, Ankara’dan Bursa’ya kadar tüm Anadolu sathında gerçekleştirildiğini belirtti.

Açıklamanın devamında, büyük bir tarihi mirasın izi bile kalmayacak şekilde Ermenlerin yok edildiği ifade edildi. Osmanlı toplumunun beynini oluşturan Ermeni bilim insanları, yazarlar, gazeteciler, yayıncılar ve milletvekillerinin katledilmesinin bugün Türkiye’deki düşünsel çoraklıkta büyük rolü olduğu vurgulandı.

Soykırımla Anadolu’nun önce Hıristiyanlardan arındırılarak Müslümanlaştırıldığı, ardından Kürtlerin hedef alınarak Türkleştirme sürecine başlandığı, Anadolu’nun çok dilli, çok kültürlü, çok kimlikli yapısının, tek dilli, tek kültürlü, tek kimlikli bir yapıya dönüştürülmek istendiğinin altı çizildi.

“99 yıllık inkâra artık yeter” denilen açıklamada şu sözlere yer verildi: “Soykırımın hukuki gerekleriyle birlikte tanınmasını, hesaplanamayacak kadar büyük, derin kayıplarının telafi edilmesine yönelik dünyanın dört bir yanındaki Ermenilerin çeşitli önerilerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kulak vermesini, dinlemesini, adaleti yerine getirecek adımları atmasını talep ediyoruz.”

Açıklamanın ardından Ermeni Genel Hayırseverler Birliği Avrupa Sözcüsü Nicholas Tavitian, Ermenistan’ın ilk Dışişleri Bakanı ve muhalefet lideri Raffi Hovhannisyan, Diana Yayloyan ve İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Ermeni soykırımında hayatını kaybedenlerin anısına, getirilen karanfiller denize atıldı.

Sevag Balıkçı’nın Şişli Ermeni Mezarlığındaki mezarı başında da bir anma gerçekleştirildi. Sevag için yapılan dini törenin ardından bir konuşma yapan HDP Parti Meclisi Üyesi Garo Paylan, ne 1915 soykırımının ne Hrant Dink’in ne de Sevag’ın hesabının verildiğini ifade ederek adalet istedi. Erdoğan’ın açıklamalarına karşılık olarak da, “Taziyeyi kabul ediyoruz ancak sen Başbakansın. Hrant’ın katillerini bakan, milletvekili yaptın” dedi ve Başbakan’a soykırım, Hrant Dink ve Sevag için “gereğini yap” sözleriyle seslendi.

Platform tarafından ayrıca saat 19:15’te Taksim’de bir anma düzenlendi. Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen anma, izin verilmemesi üzerine, Fransız Konsolosluğu önünde gerçekleştirildi. Anma eyleminde, soykırım kurbanlarının fotoğraflarının olduğu pankart yere serildi, üzerine karanfiller bırakıldı ve mumlar yakıldı. Anmaya Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile Sevag Şahin Balıkçı’nın ailesi de katıldı. Bir saatlik oturma eylemi boyunca Ermeni ezgileri eşliğinde soykırım kurbanları anıldı. Anadolu’da Ermeni yerleşim yerlerinin Ermenice isimleri ve katledilen Ermeni aydınlarının isimleri de tek tek okundu.

... önceki yazı
Medya ve Demokrasi
sonraki yazı ...
Planlı Eskitme