Navigation

HDK’lı Vekillere Irkçı Saldırı

Halkların Demokratik Kongresi’nin başlattığı “Çözüm için Müzakere, Barış İçin Eşitlik” kampanyası kapsamında Karadeniz illerine ziyaret düzenleyen HDK heyeti Sinop ve Samsun’da saldırıya uğradı. Heyette HDK İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve HDP Eş Başkanı Fatma Gök bulunuyordu.

HDK yerel meclislerini ziyaret etmek ve on yıllardır şovenizm zehriyle bilinçleri karartılmış kitlelere barışı anlatmak isteyen heyet, önce 18 Şubatta Sinop’ta saldırıya uğradı. Bulundukları Öğretmenevi binası yüzlerce kişilik faşist güruh tarafından çevrelenen heyet, polisin 8 saat boyunca gruba müdahale etmediğini, tersine araçlarını yağmalayanlara, binaya bayraklar dikenlere, taş atanlara yardımcı olduğunu ifade etti.

19 Şubatta, bu defa Samsun’da faşistler yine iş başındaydı. HDK heyeti basın açıklaması gerçekleştirdikleri otelden kaldıkları otele geçmek isterken, faşist bir grup, HDK heyetinin konakladığı otele doğru yürümek istedi. Sözde polis engeliyle karşılaşan grup, ırkçı sloganlar atarak oteli taşlamaya çalıştı.

Olayların ardından Karadeniz gezisini iptal eden HDK heyetinde bulunan Sırrı Süreyya Önder şu açıklamada bulundu: “Yaşanan savaşın en büyük mağduru Karadeniz halkıdır. Savaşın bitmesi için hiçbir zaman olmadığı kadar halkta barış isteği oluştu. Yumrukları sıkarak tokalaşamayız. Ancak bu ellerin yumuşaması gerekiyor. Birbirimizi kulaklarımızla değil kalplerimizle dinlersek birbirimizi anlayabiliriz. Sosyalist hareketin en önemli deneyimleri Karadeniz’de olmuştur. Bunu kendi açımızdan borç olarak biliyoruz. Bunun için Karadeniz’deyiz.”

HDK heyetine saldırıları protesto etmek üzere pek çok ilde çeşitli eylemler ve basın açıklamaları gerçekleştirildi.

İstanbul

Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi bileşenleri, HDK heyetinin Sinop ve Samsun’da saldırıya uğramasını protesto etmek üzere 18 ve 19 Şubatta Taksim’de basın açıklamaları düzenledi. 18 Şubatta Taksim’den Galatasaray’a yürüyen kitle, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına geçmeden önce pek çok konuşmacının söz aldığı eylemde, Karadeniz halkının barışa susadığı ve bu saldırılarla ilgisi olmadığı vurgulandı. Saldırıların, barışı istemeyen ırkçı gruplar tarafından düzenlendiği ifade edildi.

HDK Yürütme Kurulu adına basın açıklamasını İsmail Şengül gerçekleştirdi. Şengül, hükümetin, İçişleri Bakanlığının, Sinop Valiliği ve Emniyetinin saatler süren saldırıda ciddi bir önlem almadan beklemesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Şengül, şöyle konuştu: “Bu saldırgan zihniyet, ona kol kanat gerenler, halkların kucaklaşmasına, barış içinde ve eşit koşullarda birlikte yaşamasına düşman olanların bu tutumları barış, eşitlik ve demokrasi mücadelesini durduramaz. Özgürlük talebimizi geriletemez.”

19 Şubatta, yine Taksim’den Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi. Eylemde HDK heyetinin saldırıya uğramasının yanı sıra KESK’li sendikacılara yönelik gözaltılar da protesto edildi. Yürüyüşün ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında, yapılan konuşmalarda HDK ve KESK üyeleri, emeğin hakları ve demokrasi için, barış ve kardeşlik için birlikte mücadele etme çağrısında bulundular.

Ankara

HDK Ankara Meclisi, Sinop’ta gerçekleştirilen ırkçı saldırıya karşı 18 Şubatta, Yüksel Caddesi’nde “Sinop’taki Faşist Saldırıyı Protesto Ediyoruz!” pankartı açarak basın açıklaması gerçekleştirdi. 19.30’da bir araya gelen HDK bileşenleri sık sık, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi”, “Barışa Uzanan Eller Kırılsın”, “Vekilime Dokunma, Barışa Sahip Çık!” sloganlarını attı.

HDK Ankara Meclisi adına basın açıklamasını Ali Özkan gerçekleştirdi. Özkan konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Daha dün Çorum’da binlerce insan tarafından karşılanan, toplantılar yapan barış heyetimize, Sinop’ta ırkçılar tarafından taşlarla saldırıldı. Saatlerce süren saldırıda arabaların tahrip edilmesi, Sinop Öğretmenevi’nin camlarının kırılması gibi gelişmelere seyirci kalan kolluk güçleri, bu tutumlarıyla Sinop’ta barış ve demokrasi için gerekli önlemleri almamıştır. Hükümetin, İçişleri Bakanlığının, Sinop Valiliğinin ve güvenlik güçlerinin saatler süren saldırı karşısında ciddi bir önlem almadan beklemesini kabul etmiyoruz. Dahası Sinop Valiliği ve Emniyeti, saldırganlara karşı kayırmacı bir tutum sergilemiştir.”

Basın açıklamasının ardından, barış ve kardeşlik mücadelesinin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamanın ardından oturma eylemine geçildi.