Navigation

HDK: “İrademe Dokunma!”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, BDP ve Blok milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis’e fezleke gönderilmesini protesto etmek amacıyla, 30 Kasımda saat 19.00’da Taksim’de basın açıklaması yaptı.

HDK bileşenleri, Tramvay Durağı’nda “İrademe Dokunma” yazılı pankart açtı. HDK İstanbul Meclisi adına basın açıklamasını Ahmet Saymadi yaptı. Saymadi, 10 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekelerin komisyona gönderildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Dokunulmazlıkların kaldırılmasının Şemdinli görüntüleriyle ya da vekillerimizin yaptıkları açıklamalarla ilgisi yoktur. AKP eline geçen her fırsatta halk iradesini yok saymaya, karşısındaki tek muhalefet odağını susturmaya çalışmaktadır.”

Saymadi, “6 vekilimiz cezaevindeyken 10 milletvekili hakkında fezleke hazırlanmış olması, AKP’nin savaş politikalarında ısrarcı olduğunun en büyük göstergesidir. Açlık grevlerinin can kaybı yaşanmadan sona ermesinin ardından oluşan umut verici durum, AKP’nin bu tutumuyla birlikte berhava olmuştur. Cezaevlerindeki direnişin ardından Kürt sorununun çözümüne yönelik adımlar atılması, barış müzakerelerinin başlaması gereken bir dönemde vekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının çözümsüzlüğü ve savaşı körükleyeceği açıktır. Şu da bilinmelidir ki, milletvekillerimiz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhı altında siyaset yapmamıştır. Halkı ile birlikte sokakta biber gazı yiyen, tazyikli su yiyen, zulme karşı birlikte mücadele eden insanlar bizi temsil etmektedir. Geçmişte ‘seçilmişleri atanmışlara kul etmeyeceğim’ diyen Başbakan’a cevabımız nettir. Biz de seçilmişleri size yem etmeyeceğiz.” Saymadi, açıklamayı “milletvekilleri irademizdir, irademize dokundurtmayacağız” diyerek bitirdi.

Saymadi’nin ardından söz alan BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak, fezlekeleri “milyonların iradesini tanımamak” olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan’ın fezleke ile şantaj yaptığını belirten Kolçak, blöflere, şantajlara boyun eğmeyeceklerini, Kürt halkının taleplerinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Kolçak, “Hırsızlık, yolsuzluk, dolandırıcılık yapanların dokunulmazlıklarının hemen kaldırılmasını talep edeceğiz” dedi.

Açıklamada, “Kürt Halkına İmha Dayatılamaz”, “Eşitlik, Kardeşlik, Kürt Ulusuna Özgürlük”, “Ölüm Değil Çözüm, Savaş Değil Barış”, “Biji Bıratiya Gelan!” sloganları atıldı.