Navigation

HDK: “Hrant İçin, Adalet İçin Sen de Bir Ses Çıkar!”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri, bundan beş yıl önce katledilen Hrant Dink için 14 Ocakta, Taksim’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Taksim Meydanı’nda toplanan HDK bileşenleri, Hrant Dink cinayetinin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu vurgularken, bu suçu işleyenlerin neden yargılanmadığı sorusunu bir kez daha sordular.

HDK bileşenleri, devletin bu tutumunu protesto etmek için Galatasaray Lisesi’ne yürümek istediler. Hrant Dink’in kardeşi Hosrof Dink ve oğlu Arat Dink de “Hrant İçin Sen de Bir Ses Çıkar” protestosunda yer aldı. Polisin bu yürüyüşe izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine bir süre gerginlik yaşandı. Daha sonra yürüyüşe geçen kitle “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz!” sloganlarıyla Galatasaray Lisesi önüne geldi.

Basın açıklamasını yapan Mardin Milletvekili Erol Dora şunları söyledi: “İşbaşında bulunan AKP hükümetinin, onun içişleri bakanının, valisinin, emniyet müdürünün istihbaratı varken Hrant Dink katledildi. Tetikçi devlet kolluk güçleriyle kutlama yaparken, işbirlikçi tembihlenmiş olarak yakalandı. Ancak arkasındaki güçler devlet sırrı denilerek korundu ve korunmaya da devam ediliyor. Deliller karartılıp, gerçekler gizlendi. Gerçek suçluların açığa çıkması ve yargılanması engellendi.”

Dora, Hrant’ı ve Şırnak Uludere’de 36 Kürdü katledenlerin aynı olduğunu vurguladı. Bu işin sonu nereye varırsa varsın bu davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Dora, halkların kardeşliği çağrısında bulundu.