Navigation

HDK Hrant Dink İçin Ses Yükseltti

Halkların Demokratik Kongresi, Türkiye genelinde “Sen de Bir Ses Çıkar” sloganıyla başlattığı basın açıklamalarında bu hafta, 2007 yılında katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için ses yükseltti. Basın açıklamasını okuyan HDK Ankara Yürütme Kurulu üyesi Şükran Doğan şunları söyledi:

“Hrant Dink beş yıl önce, işbaşında AKP hükümeti, onun İçişleri Bakanı, Valisi, Emniyet Müdürü, istihbaratı varken katledildi. Tetikçi, devletin kolluk güçleriyle kutlama yaparken, işbirlikçi tembihlenmiş olarak yakalandı. Ancak arkasındaki güçler ‘devlet sırrı’ sayılarak korundu, korunmaya devam ediliyor. Deliller karartıldı, gerçekler gizlendi. Halen halkları düşmanlaştırmak isteyen kaynaklar özenle, ısrarla korunmaya devam ediliyor. Yıllarca süren takip, kovuşturma, planlama ve yazışmalar, görüşmeler, tehdit ve tutanaklar orta yerdeyken, katliamın adım adım planlandığı ortadayken, tetikçiye bakmamız ve katliamın hesabının tetikçiden sorulduğuna inanmamız isteniyor. Devletin katliamdaki rolü ve etkisi ısrarla yok ediliyor. Oysa son duruşmada basın buradayken Yasin Hayal’in bağırarak ‘devlet benim cahilliğimden yararlanmıştır, şimdi beni yok etmeye çalışıyor’ demesi bizlerin bildiğinin bir kez daha teyidi olmuştur. Tüm bunlara rağmen, Hrant Dink, güzel günlere olan özlemimizde, mücadelemizde yaşamaya devam edecektir. Ermeni halkının uğradığı mezalimi, halkların kardeşliğiyle sorgulamak ve mahkûm etmek için çırpınıp duran, karanlık tarihle, katliamlarla, soykırımlarla yüzleşmenin insanlaşmaya erişmek olduğunu ısrarla söyleyen Hrant’ın ve davasının takipçisi olmaya devam ediyoruz.”

Açıklama sırasında sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği, Biji Bratiya Gelan” sloganı atıldı. Basın açıklamasından sonra konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, geleceğe umutla bakabilmek için bu topraklarda yapılan tüm soykırımlar ve cinayetlerle yüzleşilmesi gerektiğini söyledi. Yazar Temel Demirer ise, devletin cinayetteki etkisine dikkat çektiği konuşmasında, “Hrant’ın katili, Uludere’de yoksul köylüleri bombalayanlardır” dedi.