Navigation

HDK’dan “Sen de Bir Ses Çıkar” Kampanyası

Halkların Demokrasi Kongresi, Mart ayına kadar sürecek “Sen de Bir Ses Çıkar” kampanyasının startını verdi. Eylem her Cumartesi günü saat 13.00’da, çeşitli kent merkezlerinde gerçekleştirilecek. Ocak ayı boyunca kampanyanın ana teması “barış ve adalet” olarak belirlendi.

7 Ocak günü başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin 20 bölgesindeki kent merkezlerinde aynı saatte “barış ve adalet için sen de bir ses çıkar” eylemi gerçekleştirildi. Eylemde yapılan basın açıklamasında “kampanyamızın ilk eylemini, sınır boyunca 35 genç köylünün katledilmesine sessiz kalmayacağımızı haykırmak, operasyonların, gözaltı ve tutuklamaların son bulmasını talep etmek için gerçekleştiriyoruz” denildi. 

İstanbul’da, Taksim’de gerçekleştirilen eyleme BDP milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, aydın, yazar ve sanatçıların yanı sıra sendika temsilcileriyle işçi ve emekçiler katıldı. Eylemde Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel bir konuşma yaparak hükümetin yürüttüğü baskıcı politikaları kınadılar. KESK Genel Sekreteri Lami Özgen de Uludere katliamını gerçekleştiren baskıcı yönetime karşı birleşik mücadele çağrısında bulundu. Eylem, bir sonraki hafta yeniden buluşulmak üzere sloganlarla sonlandırıldı.