Navigation

Cumartesi Anneleri 400 Haftadır Kayıplarını Arıyorlar

İşkenceyle katledilerek gözaltında kaybedilen evlatlarının ve yakınlarının hesabını sormak için 17 yıldır eylemlerini devam ettiren Cumartesi Anneleri, 24 Kasım Cumartesi günü 400. kez bir araya geldiler. Hasan Ocak’ın 1995 Martında kaçırılarak gözaltında katledilmesinin ardından her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda eylem gerçekleştirmeye başlayan ve kendileri de her türlü polis terörüne maruz kalan anneler, tam 400 haftadır kaybedilen yakınlarının hesabını soruyorlar.

Cumartesi Anneleri’nin eylemi olarak başlayan ancak büyüyerek Cumartesi İnsanları’nın eylemine dönüşen mücadele ilk günkü kararlılığıyla devam ederken, 400. haftada eyleme yüzlerce kişinin yanı sıra eşi katledilen Pervin Buldan, BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Sakık ve Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. 

Kayıp yakınları, tek tek söz aldılar. “Yakınlarımızın artık kemiklerini arıyoruz, acımızı anlıyor musunuz?” diye isyan ettiler. Kayıp Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl, Ankara’da süren ve 12 Eylül’ün faillerinin yargılandığı davanın yalandan ibaret olduğunu vurguladı. Yedigöl, 17 yıldır sürdürdükleri mücadeleye rağmen 31 yıldır kayıp olan kardeşinin hesabını soramadıklarını ifade etti.

Cumartesi eylemlerinin tüm sorumlular yargılanıncaya kadar devam edeceğini vurgulayan kayıp yakınları, 401. haftada yeniden Galatasaray Meydanı’nda buluşma çağrısında bulundular. Sloganların ardından eylem sona erdi.