Navigation

BDP: Rojava Halkı Yalnız Değildir!

BDP İstanbul İl Örgütü, Batı Kürdistan’da (Rojava) El Kaide’ye bağlı El Nursa çetelerinin Kürt halkına yönelik düzenlediği katliamı lanetlemek için 11 Ağustosta bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitle, “İnsanlık Sınır Tanımaz, Rojava’daki Katliama Sessiz Kalma!” pankartı açarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmek istedi. Ancak polisin engellemesi nedeniyle basın açıklaması burada gerçekleştirildi.

İlk olarak söz alan BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül, polisin yürüyüşü engellemesine karşı şöyle konuştu: “Rojava katliamına karşı demokratik hakkımız, yürüyüşümüz engellendi. AKP hükümetinin Rojava’daki katliam ortaklığı burada da kendisini göstermektedir. AKP’ye çağrımızdır; sürecin selametle davam etmesini istiyorsa Rojava’daki kirli politikadan çekilmedir.” Bingül’ün konuşmasının ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını BDP İl Yönetim Kurulu’ndan Mehmet Akar yaptı. Rojava halkının maruz kaldığı katliamı ve 19 Temmuz 2012’de Rojava’da Kürt özgürlük direnişini anlatan Akar, şunları dile getirdi: “Suriye diktatörlüğüne karşı mücadele adı altında, Suriye halklarının direnişinin üstüne oturarak kendi dinci diktatörlüklerini kurmaya çalışan El Kaide çetelerinin amaca ulaşmak için uyguladığı insanlık dışı vahşetleri sıradanlaştı. Bu gözü dönmüş katiller sürüsü, yayınladıkları vahşet görüntüleri ile halka korku salmaktadırlar. Binlerce sivil ve masum insanın ölümüne neden olan El Nursa çetesi, Rojava’da Kürt halkının özgürlüğünü boğmaya çalışmaktadır.” AKP hükümetinin barış sürecine, kendi sınırlarında çatışmasızlık koşullarına uygun adımlar atmadığını, çetelere diplomatik, siyasi, ekonomik, lojistik ve askeri destek sunduğunu belirten Akar, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “El Nursa mensuplarının her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için sınır kapıları sonuna kadar açık tutulurken, abluka altında olan Batı Kürdistan, Kürt halkı açlıkla karşı karşıya bırakılıyor. Batı Kürdistan halkı, Ortadoğu’nun kan ve barut kokan vahşet ortamında, tüm halkların eşitliğine ve özgürlüğüne inanıyor. Bilinmelidir ki; Kürt halkını özgür bir coğrafyada, kendi topraklarında özgürce halaya durmanın sevincinden, hazzından hiçbir güç alıkoyamayacaktır. Rojava halkı yalnız değildir.”

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel de bir konuşma yaptı. Ortadoğu’ya gelecek barışın Türkiye halklarını da etkileyeceğini vurgulayan Tuncel, sınırların insani yardım için açılması çağrısında bulundu. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat bir konuşma yaparak AKP’nin siyasetini eleştirdi. Konuşmalar sırasında alkışlar eşliğinde “Rojava Halkı Yalnız Değildir”, “Katil El Nursa İşbirlikçi AKP”, “Biji Berxwedana Rojava”, “Biji Bıratiya Gelan”, “Barışa Uzanan Eller Kırılsın”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları haykırıldı. Konuşmaların ardından on dakikalık oturma eylemi yapıldı ve basın açıklaması sona erdi.