Navigation

Barış Anneleri: “Artık Yeter! Kadınlar Savaş İstemiyor!”

Bakırköy İncirli’de Barış Anneleri “Savaşa Karşı Barış” eylemi gerçekleştirdi. Hava-İş Sendikası önünde toplanan barış kadınları, Bakırköy Cumhuriyet Meydanına yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirmek istediler. Ancak polis yürüyüşe izin vermedi. Savaş karşıtı kadınların ısrarlarına rağmen polis barikatının kaldırılmaması üzerine kadınlar cadde üzerinde oturma eylemine geçtiler. Polis anonslarından yükselen “dağılın yoksa müdahale ederiz” seslerine aldırış etmeyen Barış Anneleri, “Barışa Kelepçe Vurulamaz!”, “Gençler Ölmesin, Bu Savaş Bitsin!”, “Kadınlar Savaş İstemiyor!”, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!” sloganlarını haykırdılar.

Aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de bulunduğu kadınlar daha sonra basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında şunlar vurgulandı:

“Biz emek, demokrasi ve barıştan yana kadınlar olarak hükümet ve devletin savaş senaryolarına karşı sesimizi birleştirmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar ölümlerin durması, silahların susması için, her yerde barış sözümüzü söyleyeceğiz. Biz kadınlar siyasetçilerin ve medyanın savaş kışkırtıcı dili yerine barışa yol verecek sorumlu tutumlar görmek istiyoruz. Operasyonların derhal durdurulmasını, silahların karşılıklı olarak susturulmasını, Sayın Öcalan’ın tecridine son verilerek müzakere sürecine katılması dâhil olmak üzere, barışı sağlayacak somut adımların atılmasını istiyoruz. Bu barışa her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan bu zamanda bütün kadınların ortak haykırışıdır. Bu savaşa sessiz kalmayalım.”

Basın açıklamasından sonra Sebahat Tuncel söz alarak AKP’nin son zamanlarda savaş naraları attığına değinerek şunları söyledi: “Türk-Kürt çocukları birbirine öldürtülüyor. Bu savaş ne uğruna yapılıyor? Kürt halkının talepleri karşılanmalı, operasyonlar durdurulmalı.”

Açıklamaların ardından eylem sloganlarla sona erdi.