Navigation

Alaattin Karadağ’ın Katilleri Hâlâ Serbest

19 Kasım 2009’da polis tarafından sokak ortasında katledilen devrimci işçi Alaattin Karadağ’ın katilleri devlet tarafından korunmaya devam ediliyor. 26 Eylülde beşinci duruşması görülen davada hiçbir ilerleme olmadığı gibi, Karadağ’ın katili korunarak deliller de karartılmaya çalışılıyor.

Duruşmanın yapıldığı Bakırköy Adliyesi önünde, BDSP’nin gerçekleştirdiği basın açıklamasında devletin tutumu kınandı. Basın açıklamasına UİD-DER, EHP, PDD ve yazar Temel Demirer de destek verdi. Duruşma başlarken dışarıda sloganlar atan, türküler ve marşlar söyleyen kitle, oturarak bekleyişe geçti. “Karadağ Cinayeti Aydınlatılsın Katiller Yargılansın!” pankartının yanı sıra “Yaşasın Ulucanlar Direnişimiz! Devrimciler Ölmez Devrim Davası Yenilmezdir!” pankartı da açılarak Ulucanlar katliamının yıldönümünde, kaybedilen 10 devrimci anıldı. 

Duruşmanın sona ermesiyle Karadağ Cinayeti Davası Takip Komisyonu adına konuşan Av. Zeycan Balcı Şimşek, duruşma sonucunu açıkladı. Şimşek, dava boyunca polislerin sürece müdahil olduklarını, ilk defa duruşma salonuna sivil giyimli polislerin katıldığını ve böylelikle mahkeme heyetine ve davaya etkide bulunulduğunu söyledi.  Ayrıca delillerin kaybedilmeye çalışıldığını, olay mahallinde bulunan tanıklara ulaşılamadığını, Karadağ’ın üzerinde bulunan giysilerin kaybedilmeye çalışıldığını, atış mesafesinin balistik sonuçlarının ve mobese kamera kayıtlarının olmadığını da açıklayan Şimşek, devletin katili apaçık korumaya çalıştığını ifade etti. Duruşmaya katılan Yazar Temel Demirer de şu açıklamayı yaptı: “Bu mahkemeye Emniyet tarafından ayar çekilmiştir. Mahkemeler tarafsızlığını yitirmiştir. Bu şekilde, mahkemeler suç işliyor.” 

Duruşmaya katılan ailesi adına Alaattin Karadağ’ın kardeşi de söz alarak, tüm bu hukuksuzlukların hesabının sorulacağını dile getirdi.

Dava yine ileri bir tarihe,  13 Ocak 2012’ye ertelendi. Alaattin Karadağ’ın katili olan polis ise elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor! Basın açıklaması “Alaattin Karadağ Kavgamızda Yaşıyor”, “Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz” sloganlarıyla son buldu.