Navigation

Alaattin Karadağ’ın Katilleri Bulunsun!

28 Martta Alaattin Karadağ cinayetiyle ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği’nde bir basın toplantısı yapıldı. Bir devrimci olan Alaattin Karadağ İstanbul Esenyurt’ta 19 Kasım 2009’da polis kurşunuyla katledilmişti. Basın toplantısında, 21 Nisanda Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davaya katılma çağrısı yapıldı.

Alaattin Karadağ’ın ağabeyi Abdullah Karadağ, ÇHD İstanbul Temsilcisi ve Alaattin Karadağ Takip Komisyonu’nda olan Avukat Gülin Aydın, Karadağ ailesinin avukatı Zeycan Balcı Şimşek ve BDSP sözcüsü Tuncay Karaca’nın yaptığı basın açıklamasında, aradan geçen zamana rağmen henüz dava için gerekli keşfin yapılmadığına, yapılacak olan keşiflerin iptal edildiğine dikkat çekildi. Alaattin Karadağ’ın katledilmesine sebep olan olayda birçok polisin rol aldığı, ancak sadece bir polisin (Oğuzhan Vural) yargılandığına değinildi.

25 Martta yapılması gereken keşfin yapılmadığı, mahkeme hâkiminin değiştirildiği ve böylece davanın daha da zora sokulduğu dile getirildi. Ancak ne olursa olsun davanın peşinin bırakılmayacağı, katillerin aklanmasına izin verilmeyeceği, hesap sorulacağı vurgulandı. Ağabey Abdullah Karadağ, “25 Mart 2011 tarihinde keşif kararı alınmasına rağmen sanık polis Oğuzhan Vural ile sanığın avukatı Tolga Yurdakul bulunmamıştır. Bu durum keşif iptalinin önceden belirlendiğinin ve katil polis ile avukatına bu konuda bilgi verildiği kanaatini doğurmaktadır” diye konuştu.

Avukat Gülin Aydın, gündemde olan basın özgürlüğü konusuna değinerek burjuva medyayı eleştirdi. Ardından BDSP sözcüsü Tuncay Karaca, “Yoldaşımız sermayenin eli kanlı polisleri tarafından hedef gösterilerek sokak ortasında öldürülmüştür” diyerek davanın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Alaattin Karadağ’ın ağabeyi Abdullah Karadağ, katillerin aklanmasına izin vermeyeceklerini, 21 Nisanda görülecek olan 3. duruşmaya tüm onurlu insanları destek vermeye ve davayı sonuna kadar takip etmeye çağırdıklarını dile getirdi.