Navigation

19 Aralık Katliamları Protesto Edildi

Maraş katliamının 32., “Hayata Dönüş” katliamının 10. yıldönümünde, çeşitli kentlerde protesto eylemleri düzenlendi.

Maraş’ta, 19 Aralık 1978’de, Alevileri, solcu işçi ve emekçileri hedef alan devlet destekli faşist saldırıda 111 kişi katledilmiş, yüzlercesiyse yaralanmıştı. Bu insanlık dışı saldırı için faşist çeteler harekete geçirilmişti. Saldırılar günlerce sürmüş, çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden insanlar öldürülmüş, evler talan edilmiş, kadınlara tecavüz edilmişti. Maraş katliamı faşizme giden yolda darbeci ve faşist güçler tarafından tertiplenmiş bir provokasyondu. 

Yine 19 Aralık 2000 yılında eş zamanlı olarak 20 cezaevinde planlanan saldırılarda 28 devrimci tutsak katledilmişti. Devrimcileri yalıtmak, kimliksizleştirmek üzerine kurulan F Tipi tabutluklarına yüzlerce devrimci diri diri gömülmek isteniyordu. Devrimciler buna karşı direndikleri için katledildiler.

Bu vahşi katliamlar, üzerinden yıllar geçmesine ve devletin unutturma çabalarına rağmen unutulmadı, unutulmayacak. Nitekim bu yıl da pek çok kentte yapılan basın açıklamaları ve yürüyüşlerle çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirildi. Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) çağrısıyla Maraş’ta düzenlenen mitinge, çeşitli illerden gelen Alevi ve emek örgütleri destek verdi. ABF Genel Başkanı Ali Balkız mitingde yaptığı konuşmada, suçluların bulunmasını ve Alevilerin taleplerinin karşılanmasını istediklerini söyledi. Aynı sıralarda, bizzat katliamın örgütleyicilerinden olan MHP’li Ökkeş Şendiller işyerinin balkonunda boy gösterdi ve bina önünde toplanan faşistler de katliamı onaylayan sloganlar atıp miting alanına yürüdü. Faşist sürü, “burası Maraş buradan çıkış yok” sloganıyla katliam çığlığı atarken, polis bunların önüne geçecek yerde mitingin alelacele bitirilmesi için çabaladı.

İstanbul’da ise, 10 yıl önce devletin utanmadan “Hayata Dönüş” adını verdiği ve devrimci tutsakların acımasızca canını aldığı katliam, Kadıköy, Bayrampaşa, Sancaktepe ve Ümraniye’de yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi. Demokratik Çözüm Platformu’nun Kadıköy rıhtımında düzenlediği basın açıklamasında, devletin gerçekleştirdiği katliam lanetlenirken, “Kahrolsun Katliamcı Düzen”, “Yaşasın Hakların Mücadele Birliği” sloganları atıldı.