Navigation

HDP İstanbul Adayları Halkla Buluştu

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe eş başkan adayları, 26 Ocakta Şişli Meydanı’nda düzenlenen mitingle tanıtıldı. Mitinge HDK bileşenleri, HDP Milletvekili Levent Tüzel, BDP İstanbul İl Eş Başkanları Emrullah Bingül ve Arife Çınar, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar ile ilçe belediye başkan adayları, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve UİD-DER katıldı.

Halka Kürtçe, Ermenice ve Türkçe olmak üzere üç dilde seslenilen miting, HDP İstanbul Eş Başkanı Şamil Altan ve Sema Anıl’ın halkı selamlamaları ve mücadele şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. HDP’nin seçimlere girmesinin umutlu, özgür, yeni bir İstanbul’un müjdecisi olduğunu ifade eden Altan; “HDP kendi içinde demokrasiyi yaşıyor ve İstanbul’a ve Türkiye’ye de getirmeye söz veriyor” şeklinde konuştu. Altan’ın konuşmasının ardından Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Güngören, Küçükçekmece ve Silivri başkan adayları tanıtıldı. Tanıtılan adaylar büyük bir coşkuyla karşılandılar.

İlçe başkan adaylarının tanıtılmasının ardından HDP Milletvekili Levent Tüzel bir konuşma yaptı ve HDP’nin bütün düzen partilerine karşı olacağını belirterek şöyle konuştu: “HDP emeğin, kardeşliğin, barışın ve demokrasinin sesi olacak ve bütün halkları yolsuzluklara karşı birleştirecek. Yolumuz açık olsun.” Tüzel’in konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder, alandaki binlerce kişinin coşkulu alkışları eşliğinde halkı selamladı. Pınar Aydınlar konuşmasına, “Mücadele arkadaşlarımız, halkların kardeşçe yaşayacağı bir dünyanın özlemiyle hepinize merhaba. Rojbaş Hevalno” sözleriyle başladı. Roboski’de, Suriye’de zulüm görenlerin, tutsakların, ezilen kadınların, sendikalaşmak için işten atılan işçilerin her alanında var olacaklarını belirterek ve “Bizler tüm renklerimizle varız. Biz bu yola zor olduğunu bilerek girdik. Bu bir onur mücadelesidir. Bu bir var olma mücadelesidir. Yaşasın halkların kardeşliği” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Aydınlar’ın ardından Sırrı Süreyya Önder Kürtçe ve Türkçe kitleyi selamladı. HDP’nin diğer siyasal partilerden farklı olduğunu belirten Önder, “CHP ve AKP gibi sistem partileri sırça köşklerde yaşıyorlar. Onları bir direnişin başında görmedik” dedi. Önder, gündemdeki yolsuzluk konusuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Yolsuzluğun miktarını bilmek istiyorsanız kutulara bakmaya gerek yok, cebinizden eksilene bakın. Nereye gitti bu paralar? Devalüasyon, enflasyon denen şey paranın sizin cebinizden çıkıp başkalarının cebine girmesidir. Neoliberal sistem bir hançerse sapı CHP, demiri AKP’dir.” Önder kendilerine “solu bölmeyin” diyenleri; “Solcular yıllardır hapishaneleri, mezarlıkları dolduruyorlar ama sizin solcu dediklerinizi bir gün yanımızda görmedik. Solculuğu ucuzlatmayın. Tarihimiz var bizden hesap sorar” diyerek eleştirdi. Suyun ve ulaşımın parasız olması gerektiğini vurgulayan Önder, “Biz ilerde beddua etmeyesiniz, ‘ellerimiz kırılsaydı da oy vermeseydik’ demeyesiniz diye buradayız. Biji bıratiya gelan! Yaşasın halkların kardeşliği! An serkeftın an serkeftın!” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmalar sırasında “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam!” sloganları atıldı. Önder’in konuşmasının ardından Eş Başkan Adayları hep birlikte halkı selamladılar. Miting halaylarla sona erdi.