Navigation

Doğan Tarkan Sonsuzluğa Uğurlandı

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi eski genel başkanı Şevket Doğan Tarkan, 25 Aralıkta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Tarkan’ı son yolculuğuna ailesi, mücadele arkadaşları, yoldaşları, sosyalist çevreler, aydınlar, sanatçılar, HDP eş başkanları ve milletvekilleri uğurladı. 26 Aralıkta, Karacaahmet Şakirin Camii’indeki cenaze töreninin ardından alkışlarla uğurlanan cenaze Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi. Doğan Tarkan, “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Bijî Biratîiya Gelan”, “Özgürlük İşçilerle Gelecek” sloganları eşliğinde toprağa verildi.

Tarkan, 28 Aralıkta Taksim Hill Otel’de düzenlenen bir toplantı ile anıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı toplantıda izlenen videonun ardından, eşi, dostları ve yoldaşları Doğan Tarkan’ı anlattılar. Tüm konuşmalarda öne çıkan vurgu Tarkan’ın egosunu yenmiş, mütevazı bir komünist olarak son nefesine kadar mücadele ettiği idi. Toplantıda Tarkan’ın hayatından kesitler ve anılar anlatıldı. Aralarında Marksist Tutum’un da bulunduğu çeşitli kurumların taziye mesajları okundu.

1948 yılında doğan Doğan Tarkan, erken yaşlarında devrimci mücadele ile tanıştı. 70’li yıllarda THKP-C ve daha sonra Kurtuluş çevresinde yer aldı. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin ardından, hakkında 141 ve 142. maddelerden dava açıldı. Bunun üzerine yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Önce FKÖ çatısı altında Şam ve Lübnan’da bulundu, ardından İngiltere’deki mültecilik yılları ve Tony Cliff önderliğindeki SWP üyeliği geldi. Tarkan, 1984’te Sosyalist İşçi dergisini çıkaran ekibin içinde yer aldı. 1992’de Türkiye’ye döndü. Sosyalist İşçi çevresinden yoldaşları ile Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’ni kuran Tarkan, 1997 ilâ 2013 yılları arasında partinin genel başkanlığını yürüttü.

Doğan Tarkan, Türkiye sosyalist hareketinde 50 yılını mücadeleye adamış bir devrimci olarak bıraktığı izle sonsuzluğa uğurlandı.