Navigation

Berkin Elvan Türkiye’nin Dört Bir Yanında Anıldı

Polisin gaz fişeğiyle katlettiği insanları çocuk bedeninde simgeleştiren Berkin Elvan, ölümünün birinci yıldönümünde pek çok kentte düzenlenen eylemlerle anıldı. Erdoğan’ın o günlerde “kahramanlık destanı yazan” polisi, bugün de kahramanlığını kanıtlamak için işbaşındaydı. İstanbul ve Ankara’da düzenlenen anma ve protesto eylemlerine yine gazla saldıran polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırılarında yaralananlar da oldu.

Berkin, Gezi direnişi sırasında, Okmeydanı’nda, bakkaldan ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğiyle komaya girmiş ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra geçtiğimiz yıl 11 Martta hayata gözlerini yummuştu. Yüz binlerin katıldığı bir cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlanan Berkin, bugün yaşasaydı 16 yaşında olacaktı. Ancak AKP hükümeti onlarca çocuk gibi ona da yaşamayı çok gördü ve göreve koştuğu polisi aracılığıyla canını aldı. Ama Erdoğan ve AKP’ye bu da yetmedi. Erdoğan, işi, miting meydanlarında Berkin’in annesini, çocuğunun mezarına çok sevdiği bilyeleri koyduğu için, yuhalatmaya kadar vardırdı. Berkin terörist ilan edildi.

Onu vuran polisler belli olduğu halde kendiliğinden soruşturma bile açmayan savcılık, Berkin’in ailesinin talebiyle başlatılan soruşturmayı da uzattıkça uzatıp cezasızlıkla sonuçlandırmaya ve katilleri aklamaya çalışmaktadır.

Berkin’in cebindeki bilyelerden yola çıkarak, bilyeyi bile silah sayıp gösterilerde üzerinden çıkması halinde asgari 2,5 yıl hapisle cezalandırmayı öngören, bunun da ötesinde bu “yaralayıcı silah” karşısında polise silah kullanma yetkisi veren “İç Güvenlik Yasası” da bugünlerde Meclis’ten geçirilmeye uğraşılmaktadır.  

Polis aslında çocuk katletmek ve çocukları hapse tıkmak için bu ek yetkiler olmadan da işini görüyor, ancak hükümet polisinin cezasız bırakılması için davalarda zaman kaybetmeyi istemiyor.

AKP hükümeti istediği kadar kendi iktidarını güvenceye alma yasaları çıkarsın, katlettiği nice Berkin’in hesabını vermekten kurtulamayacak. Berkinlerin hesabı er geç sorulacak!