Navigation

Kürt Çocukları Soruyor: “Nerede Adaletiniz?”

Kürt çocukları, son dönemde kendilerine yönelik artan şiddeti ve işkenceyi Galatasaray Lisesinin önünde yaptıkları eylemle kınadılar. Ellerinde, 21 Kasım 2004’te babasıyla birlikte polisler tarafından katledilen Uğur Kaymaz’ın fotoğraflarını taşıyan çocuklar, uygulanan şiddeti protesto etmek için dövizler de taşıdılar.

Uğur Kaymaz Çocuk İnisiyatifi imzalı pankart açan çocuklar, okudukları basın açıklamasında, Uğur Kaymaz ve babasının katili olan dört polisin “meşru müdafaada” bulundukları söylenerek beraat ettirildiklerini hatırlattılar. Çocuklar karşılaştıkları baskıları şu sözlerle anlattılar: “Köylerimiz yakıldı. Göçe zorlandık. Babalarımız, ağabeylerimiz, gece yarıları sorgusuz sualsiz alınıp bir daha geri gelmemek üzere götürüldüler ve birçoğunun kemikleri bugün asit kuyularında…”

Çocuklar, 2008 yılı sonundan bugüne kadar 83 Kürt çocuğa, polise taş attıkları ve zafer işareti yaptıkları gerekçesiyle 373 yıl ceza verildiğini de dile getirdiler. Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Adaleti, hukuku çiğnetmeyin, kirletmeyin. Gözleriniz kör kulaklarınız sağır olmasın. Bu utançla yaşamayın. Serbest bırakılan katilleri cezalandırın. Uğur’u katledenlere beraat, zafer işareti yapan çocuklara hapis vermeyin. Bu adaletsizliktir. Bu yanlışı derhal düzeltin, yoksa biz bu ülkede gölge düşmüş adalete asla güvenmeyeceğiz.”

Kürt çocuklar eylem boyunca zafer işaretleri eşliğinde “Hepimiz Uğur’uz Adalet İstiyoruz!”, “Dipçikli Gelecek İstemiyoruz!”, “Uğur’un Katili Faşist Devlettir!” sloganlarını, gördükleri bütün baskılara inat haykırdılar.