Navigation

Marksist Tutum’la beş yıl

Marksist Tutum sitesi tam beş yılı geride bıraktı. Bir bahar günü, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta yayın hayatına başladı marksist.com. Sınıfımızın o şanlı kavga gününde böyle bir sitenin açılması çok anlamlıydı. İlk kez marksist.com’a girdiğimde zengin içeriğini ve net sınıf duruşunu gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Marksist Tutum bu duruşunu ilerleyen yıllar içinde, içeriğini daha da zenginleştirerek hep korudu. Site, teorik, politik ve güncel gelişmeleri yorumlayan yazılarla dolup taştı. Güncel gelişmeleri Marksist bir bakış açısıyla değerlendirmek, günceli, geçmişe ve teorik olana bağlamak, Marksizmin bir kuram olarak daha kolay anlaşılmasını sağlıyor.

Marksist Tutum’un en temel özelliği, “Marksizm öldü” denilen bir süreçte ideolojik mücadeleyi yükseltmesi, Marksizm içinde biten ayrık otlarını temizlemesi ve işçi sınıfına Marksizmin berraklığını götürmesiydi. Devam eden aylar ve senelerde Marksist Tutum sitesi gerçekten de Marksizmin başvuru kaynağına dönüştü. Ortaya muazzam bir külliyat çıktı. Her geçen gün Marksist Tutum daha da zenginleşiyor. Üzerinde yaşadığımız topraklarda böylesi bir birikimin ortaya çıkması dikkat çekici bir gelişmedir ve eminim ki tarih bunu ileride yazacaktır.

Marksist Tutum gibi bir yayının varlığı biz işçiler için çok büyük önem taşıyor. İçinden geçtiğimiz ve solun ideolojik bilinç bulanıklığından kurtulamadığı bu karmaşık dönemde Marksist Tutum bizlere her açıdan rehberlik ediyor. Emperyalist savaş karşısında işçi sınıfının bağımsız sınıf siyasetini ortaya koyuyor ve Bolşevik geleneği sürdürüyor. Türkiye burjuvazinin iç kapışmaları karşısında işçi sınıfının nasıl bir tutum alması gerektiğini ortaya koyan Marksist Tutum, milliyetçiliğin yükseltildiği, solun da milliyetçilikten medet umduğu bir süreçte, katıksız enternasyonalist çizgisiyle işçi sınıfına yol gösteriyor. Beşinci yılını dolduran Marksist Tutum, sen çok yaşa ve biz işçilere devrimde yol göster!