Navigation

Sen, Ben, O Birer Mumuz

İçinden geçtiğimiz dönem pek karanlık, adaleti bu karanlıkta mum ışığıyla arıyoruz. Onlarca gazeteci ve siyasetçi tutuklu… İşçiler geçmişte büyük mücadelelerle elde ettikleri grev hakkını kullanamıyorlar. OHAL gerekçesiyle grevler, mitingler yasaklanıyor. Ücretler düşük, zamlar cep yakıyor. Temel gıda ihtiyaçları bile kilo ile değil tane ile alınıyor artık. Emperyalist devletlerin Ortadoğu’da yürüttüğü savaş devam ediyor. Her gün yüzlerce insan ölüyor, insanlık ölüyor!

Bu böyle mi geldi? Hep böyle mi gidecek? Tarihe baktığımızda pek çok ülkenin böyle karanlık dönemlerden geçtiğini görüyoruz. Faşist diktatörlükler, zorlu yaşam koşulları geçmişte de var oldu. Ama hiçbiri sonsuza kadar sürmedi, sürmeyecek. Geçmiş çeşitli mücadelelerle dolu ve bütün karanlık dönemler mücadele ile yok olmuştur. İnsanlığı bugünkü karanlıktan da ne reformlar, iyi yöneticiler ne de güzel huylu patronlar kurtaracak. Kurtuluşun tek yolu birlik olup mücadele etmek!

Mücadelenin içindeki her insan birer mum gibi… Karanlığın içindeki diğer insanlar o küçük mum ışığına doğru ilerliyor. Onlar da birer mum oluyor. Mumlar birleşip kocaman bir ışık olup karanlık dünyayı aydınlatıyor. Sen, ben, o birer mumuz. Birlik olursak rüzgârın söndüremediği, aksine kuvvetlendirdiği bir ışık oluruz. Birlik olmazsak hafif rüzgârlarda sönüp yok oluruz.

Gizlenerek bakmayı bırak

Uzat başını camdan dışarı

Gör katliamları

Beynine işlesin çığlıklar

Duy katledileni

Duy inlemeleri

İçeri git şimdi kapıya koş

Feryatlar yükseliyor gökyüzüne

Gökyüzünde uçan bir kuş

Takıl o kuşun peşine

Direnenlerin yanına var

Sen direnişin içinde olmadıkça

Bir gün senden de yükselecek feryatlar