Navigation

Daha Kaç Özgecan Ölecek?

Burjuva düzenin ve erkek egemen anlayışın ürünü olarak yine bir kadının, Özgecan Aslan’ın vahşi bir şekilde canına kıydılar. Gözü dönmüş üç erkek, polis koruması altına alınıp linç edilmekten kurtarılarak cezaevine konuldu. Oysa aynı polisler kocaları tarafından öldürülmemek için polise sığınan kadınları ne hikmetse bir türlü koruyamıyorlar. Kocası polisin yanında kadını öldürüyor.

İş kadının tecavüze uğrayıp öldürülmesine gelince yargı da doğru dürüst işlemiyor. Türkiye’de kadın cinayetleri almış başını gidiyor. Devlet tarafından caydırıcı cezalar verilmiyor, verilen cezalar da çok basit. Özgecan daha 20 yaşındaydı ve üniversite öğrencisiydi. Gencecik bir kızdı ve kim bilir ne umutları, ne hayalleri vardı. Fakat erkek egemen zihniyet onun peşini bırakmadı. Yaşamının baharında katledildi. İnsanın bu acı ölüm karşısında kanı donuyor. Tepkisiz kalmak mümkün değil. Bu sistemde kadına ikinci sınıf muamele yapılıyor. Kadın alınan satılan bir eşya gibi görülüyor. Televizyondaki reklâmların çoğu kadınların bedeni üzerinden yapılıyor. Erkekler kendilerini kadından üstün görüyor. Kadına tecavüz etmeyi, dövmeyi, hatta öldürmeyi kendinde hak görüyor. İnsanlar analarının karnından cani doğmuyor. Erkekler de büyüdükçe ona verilen ayrıcalıkların doğal hakkı olduğunu düşünmeye başlıyor ve kendinde her şeyi yapabilme hakkı görüyor. “O erkektir yapar, vardır bir nedeni” denilerek de bu durum besleniyor.

Devlet, kadın cinayetlerinin hangi boyutta olduğunu biliyor. Ama nedense adım atmıyor. AKP’nin cumhurbaşkanı Erdoğan, göstermelik olarak Özgecan Aslan’ın ailesini arayıp ikiyüzlüce teselli etmeye çalışıyor. Özgecan Aslan’ın cenaze töreninde namaz kıldıran hoca kadınlar arkaya geçsin, erkekler öne geçsin diyor. Burada bile görüyoruz ki, kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor. Kadın sorununu bugüne kadar devlet çözmedi ve çözmeyecek. Çünkü burjuva devlet de erkek egemenliği üzerinden işliyor. Kadın sorunu ancak ve ancak işçi sınıfının mücadelesiyle çözülecek. Kadınlar mücadele etmez ve ön saflarda yerini almazsa daha nice kadın katliamlarına tanık olacağız.