Navigation

Kapitalizm Krizde

SSCB çökmüş, kapitalizm rakipsiz kalmış ve bütün çığlığıyla zaferini ilan etmişti. Kapitalizm artık ebedi bir sistemdi ve sorunsuz bir şekilde yoluna devam edecekti. Ancak bütün yaydığı ideolojik yalana rağmen foyası çok geçmeden ortaya çıktı. Özellikle ABD’nin Afganistan ve Irak işgali ve bölgesel savaşlarla nefes alan kapitalizm şimdi yeniden derin bir krizin içine girdi. 158 yıllık Amerikan bankası Lehman Brothers’ın batması kapitalistleri paniğe sürüklemiş durumda ve birçok tekel de batmayla karşı karşıya. Borsalar çöküyor, kriz anında dünyanın öbür ucunda hissediliyor. Bir yandan Ortadoğu ve Kafkaslar üzerinden yürüyen emperyalist savaş ve kutuplaşma, bir taraftan ekonomik kriz.

Uygulanan neo-liberal politikalarla işçi sınıfı yıllardır iliklerine kadar sömürülürken, patronlar kârlarını korumak için habire işçi çıkartıp duruyorlar. Sermaye, krize karşı birtakım önlemler almaya çalışıyor, piyasalar merkez bankalarınca fonlanarak rahatlatılmaya çalışılıyor. Ne var ki alınan önlemler krizi geçiştirmeye yetmiyor. Çünkü kriz sadece para krizi değil aşırı üretim krizidir.

Artık kapitalizm yalanlarını gizleyemez durumda. İşte bu çelişkileri iyi değerlendirmek işçi sınıfını bilinçlendirmekten ve örgütlemekten geçiyor. Aksi takdirde kapitalistler bütün bu çelişkilere rağmen krizlerini aşabilirler. Onların heveslerini kursaklarında bırakacak olan şeyse işçi sınıfının örgütlü gücüdür. Tıpkı Rus işçi sınıfın 1. Dünya Savaşını durdurması gibi. Son dönemde dünyanın her yerinde işten atılmalar ve yoksulluk ortada. Buna karşın dünyanın çeşitli ülkelerinde grev ve direniş haberleri yavaş yavaş işçi sınıfının kıpırdandığının habercisi. Türkiye’de de bütün baskılara rağmen grev ve direnişlerde bir artış söz konusu. Gittiğimiz her grev ve direniş bize işçi sınıfının ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu gösteriyor.

Şimdi daha çok çalışmalı ve sınıf hareketini büyütmeliyiz. Doğru yolu gösterecek devrimci Marksist bir önderliğin olması koşullarında işçi sınıfı kapitalizme elveda demesini bilecektir. Yeter ki bizler üzerimize düşeni yapalım. Gelecek ellerimizde, tek yapmamız gereken örgütlü mücadeleye atılmak ve onu büyütmek.