Navigation

Gebze’de 1 Mayıs, 1 Mayıs’ta UİD-DER Coşkusu!

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm dünyada ve Türkiye’de kutlandı. Bir işçi kenti olan Gebze’de ise bu sene çok daha coşkulu ve kitlesel bir 1 Mayıs kutlaması yapıldı. İstanbul, Gebze ve Kocaeli’den gelen sendikalar alanı doldurdular. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER) de Gebze’deki mitingde yerini aldı; kitlesel, coşkulu, disiplinli ve kıpkızıl kortejiyle göz doldurdu.

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm dünyada ve Türkiye’de kutlandı. Alanları dolduran yüz milyonlarca işçi kapitalist düzenin sömürü ve baskılarına karşı birlik, dayanışma ve mücadele sloganlarını yükseltti. Bir işçi kenti olan Gebze’de ise bu sene çok daha coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs kutlaması yapıldı. İstanbul, Gebze ve Kocaeli’den gelen sendikalar alanı doldurdular. Mücadele örgütümüz UİD-DER de işçi kenti Gebze’deki mitingde yerini aldı; kitlesel, coşkulu, disiplinli ve kıpkızıl kortejiyle göz doldurdu.

Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs coşkusu yaşanırken, İstanbul’da ise polis terörü vardı. Bir kez daha Taksim Meydanını emekçilere kapatan AKP hükümeti, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine acımasızca saldırarak emekçilerin demokratik hakkını kullanmasına izin vermedi. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmak istenmesine “trafiği bloke eder” bahanesiyle izin vermeyen hükümet, bizzat kendisi tüm İstanbul’da trafiği felç ederek kendi bahanesini de yalanlamış oldu. Yüz binleri kapsayan coşkulu, kitlesel ve işçi sınıfına moral veren 1 Mayıs kutlaması AKP hükümetinin korkusu haline gelmiş durumda. Provokasyonlara girişen, baskı ve yasakları artıran AKP hükümeti, her türlü muhalefeti şiddetle ezmeye ve özellikle işçi hareketinin canlanmasının önüne geçmeye çalışıyor.

Gebze’de işçilerin sesi yankılandı

Sanayiye can veren önemli bir işçi kenti olan Gebze’de sokaklar işçilerin gür sesi, şarkıları ve türküleriyle yankılandı. Sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan işçiler, Gebze’yi bayram yerine çevirdiler. Geçtiğimiz yıl Gebze’de 1 Mayıs kutlamasına öncülük eden ve organize eden UİD-DER’i bu 1 Mayıs’ta sendikalar takip etti. Geçen sene sendikaların Gebze’de yerlerini almamasını eleştiren işçiler, Gebze’de coşkulu ve kitlesel 1 Mayıs kutlaması yapılması için sendikalarına baskı yaptılar. Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla düzenlenen mitingde Petrol-İş, Tek Gıda-İş, Kristal-İş, Basın-İş, TÜMTİS, DERİTEKS, Türk Haber-İş, Tez Koop-İş, Çelik-İş, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş, Emekli-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş, HDP ve çeşitli demokratik kitle örgütleri yerlerini aldılar. Türk-İş yönetiminin Zonguldak’ta örgütlediği mitinge gitmeyi reddeden DERİTEKS, TÜMTİS, Tez Kop-İş, Petrol-İş gibi sendikaların genel başkanları da Gebze 1 Mayısına katılarak işçileri selamladılar.

Fabrika fabrika oluşturulan kortejlerden, işçilerin talepleri haykırıldı. Petrol-İş üyesi Mecaplast, Basf Türk, Cabro Özay, Ünilever, Süperlas, Alpla, Dyo, Ravago, Plascam, Polin Su, Nedex, Shell-Turcas Petrol işçileri; TÜMTİS üyesi Tüvtürk, UPS, DHL Kargo işçileri; Birleşik Metal-İş üyesi Alstom, Federal Mogul, Ar Metal, Kürüm Demir, Alperam, Bosal, Bemka, Cengiz Makina, Cavo Otomotiv, Çayırova Boru, Dostel Makine, Kroman Çelik, Legrand, Makina Takım, Sarkuysan, Yücel Boru, Artemis işçileri oluşturulan kortejler arasındaydı.

Gebze’de UİD-DER coşkusu

Gebze’de 1 Mayıs’a bu yıl da UİD-DER damgasını bastı: Coşkusuyla, gür sesiyle, göz dolduran görüntüsüyle, işçi disipliniyle dikkatleri çeken UİD-DER korteji, yürüyüşe geçen tüm kortejleri selamladı. UİD-DER’in toplanma alanında başlayan program miting alanına kadar devam etti.

UİD-DER’li işçiler sabahın erken saatlerinde toplanma alanında bir araya geldiler. Burada UİD-DER işçi sınıfına layık bir 1 Mayıs programını hayata geçirdi. UİD-DER ses aracından kitle selamlandı, konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı, marşlar ve türküler çalındı. Şiirlerle, şarkılarla bezenen programda işçilere seslenen sunucular, mücadele taleplerini haykırdılar. UİD-DER korteji önünden geçen tüm sendika kortejleri UİD-DER’i alkışlayarak selamladılar. Tüm kortejleri karşılayan ve selamlayan UİD-DER ses aracındaki sunucular, yürüyüş boyunca işçilere seslenmeye devam ettiler.

UİD-DER kortejinde “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır”, “Başkanlık Sistemine, Otoriterleşmeye, Savaş Kışkırtıcılığına Karşı Örgütlü Mücadeleye”, “Kapitalizm Çıkmazda Çözüm İşçi İktidarında” “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin!” pankartları taşındı. “Emekçi Kadınlar Mücadelede Önde” pankartı ile UİD-DER Kadın Komitesi kortejin önünde yerini aldı. “Şahruk Zamani’ye Özgürlük” ve “İranlı İşçiler Yalnız Değildir” pankartını bu yıl UİD-DER kortejinde İranlı ve Suriyeli işçiler beraber taşıdılar. Her sene olduğu gibi bu sene de enternasyonal dayanışma UİD-DER kortejinde can buldu. Coşkularını hiç kaybetmeyen UİD-DER’li işçiler; düşük ücretlere, uzun iş saatlerine, taşeronluk sistemine, iş cinayetlerine, artan baskı ve yasaklara, kapitalist sömürüye, emperyalist savaşlara hayır dediler.

UİD-DER saflarında kadın ve erkek işçiler, geleceğin işçisi çocuklar ve gençlerin yürüyüşü korteji ilgi odağı haline getirdi. Pek çok işçi UİD-DER ile tanışmaya geldi. Toplanma alanında coşku ve işçi disiplinine şahit olan çok sayıda işçi, UİD-DER ile yürüdü. “Kapitalist Sistemi Yıkacağız/Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız”, “Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Sosyalizm”, “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin” sloganlarıyla yürüyen işçiler, alana “UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor” sloganını haykırarak girdiler.

Tüm kortejler alana girdikten sonra kürsü programı başladı. Sınıf mücadelesinde yaşamını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan program, Gebze Sendikalar Birliği adına yapılan konuşmayla devam etti. İşçilere seslenen Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, taşeron ve esnek çalışmaya, kadın emeğinin yok sayılarak kadının cinsel meta haline getirilmesine, grev yasaklarına dikkat çekti, bunlara karşı mücadele çağrısında bulundu. Akyüz, “Gebze’de çalışan on bini aşkın metal işçisinin grev hakkı gasp edilirken emekten, demokrasiden bahsedilemez. Şirket gibi yönetilen bu ülkede köleleşmek değil, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz. Toplumsal barış ve huzur demokratikleşmeyle sağlanır. Özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi için gerekli adımlar ivedilikle atılmalı, anayasa katılımcı demokrasinin tüm kurum ve kurallarının sağlıklı işleyeceği bir yapıya kavuşturulmalıdır” dedi.

Konuşmanın ardından program müzikle devam etti. UİD-DER Müzik Grubu da sahne alarak işçi kitlesini coşturdu. UİD-DER temsilcisi alanı selamladıktan sonra UİD-DER Müzik Grubu sahneye çıktı. İşçi şarkılarıyla ve türküleriyle coşan kitle, omuz omuza halaylar çekti. Programın bitmesinden sonra UİD-DER’li işçiler örgütlülüklerini bozmadılar ve kortej halinde otobüslerin olduğu alana kadar sloganlarla yürüdüler.