Navigation

DTP Kapatılmasın!

DTP’nin kapatılması davası karşısında ortak tutum sergileyen çeşitli siyasal parti, çevre ve dernekler, 15 Eylülde DTP İstanbul İl Merkezinde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“DTP Kapatılmasın!” başlıklı basın açıklamasında, yürütülen operasyonlarla AKP hükümetinin Kürt sorununun çözümünü askerlere devrettiği, 25 yıldır zaten uygulanmakta olan bu yöntemin çözümsüzlükten başka bir şey getirmediği vurgulandı.

Açıklamada şöyle dendi: “Kapatılması, dağıtılması gerekenler, demokratik zeminlerde politika yapan kurumlar değil, çetelerdir, savaş örgütleridir. DTP’ye kapatma davası açıp Ergenekon çetesinin Kürtlere karşı işlediği suçların üstünü örtmek, savaş siyasetinin kendisidir. Savaş politikalarına son verilmesini istiyoruz.”

Basın açıklamasında şunlar da vurgulandı: “Bizler DTP kapatma davasının iptal edilmesini ve parti kapatmalara son verecek düzenlemelerin acilen parlamentoda yasalaşmasını talep ediyoruz. Düşünceye ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılsın! Kürt Sorununda demokratik, barışçıl çözüm! DTP’ye dokunma! Hepimiz Kürdüz, Hepimiz DTP’liyiz!”

Basın açıklamasının ardından bir önceki gün bombalanan DTP Zeytinburnu İlçe Başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarete DTP milletvekilleri Aysel Tuğluk ile Sebahat Tuncel de katılarak destek verdiler. İlçe binasının önünde basına dönük yapılan konuşmalarda, Kürt Sorununun “terör sorunu” olarak ele alınmasının çözümsüzlüğü dayattığı, DTP’ye yapılan saldırıların gerekçesi haline getirildiği vurgulandı. Konuşmalar sırasında “Ölmek Öldürmek İstemiyoruz”, “Biji Aşiti” sloganları da atıldı.