Navigation

Mersin’de UİD-DER’le 1 Mayıs Coşkusu

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingine pek çok sektörden işçiler, çeşitli sendikalar ve siyasi partiler katıldılar. Mitinge katılan işçiler, kiralık işçiliğe, taşeronlaştırmaya, kıdem tazminatının gasp edilmesine, artan baskılara, emperyalist savaşa karşı sloganlarını haykırdılar. Barış istediklerini dile getirdiler.

İşçi sınıfının birliği ve dayanışması için canla başla çalışmalarını yürüten örgütümüz UİD-DER de, tüm coşkusu ve işçi sınıfına yakışır disipliniyle Mersin’de 1 Mayıs alanındaydı.

Öğle saatlerinden itibaren UİD-DER Mersin temsilciliğinde bir araya gelen pek çok sektörden işçi, coşkulu bir 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirdi. Şarkılar, marşlar söyleyerek ve şiirler okuyarak 1 Mayıs mitingine hazırlandılar.

Saat 16.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda yerini alan UİD-DER’li işçiler, disiplinli bir kortej oluşturarak, sloganlarla alana doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşün ardından alana giren düzenli ve coşkulu kortej sloganlarıyla alandaki işçilerin dikkatini çekti. Sendikalarıyla yürüyen liman işçileri, Şişecam işçileri ve belediye işçileri UİD-DER kortejine gelerek UİD-DER’li işçileri tebrik ettiler ve coşkularına ortak oldular. UİD-DER’i tanımayan kimi işçilerse tanışmak, Mersin temsilciliğinin yerini öğrenmek ve etkinliklere katılmak istediklerini söylediler.

Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi UİD-DER korteji yine birlikte ve coşkulu bir şekilde alandan ayrıldı. Temsilciliğe dönerken sloganlarla yürüyen UİD-DER’li işçiler, taleplerini haykırmaya ve 1 Mayıs coşkusunu yaşamaya devam ettiler.

UİD-DER’le 1 Mayıs’a katılan tüm işçiler ve gençler coşkulu bir 1 Mayıs geçirdikleri için UİD-DER’e teşekkür ettiler.