Navigation

Kemal Türkler’in Eşi Sebahat Ablamızı Kaybettik

DİSK’in kurucusu ve Maden-İş’in başkanı Kemal Türkler’in eşi Sebahat Türkler’i, yani Sebahat Ablamızı kaybettik. DİSK’e mücadele yolunu gösteren Maden-İş’ti; dürüst, namuslu ve işçi sınıfının mücadelesine kendini adamış Kemal Türkler ise Maden-İş’in genel başkanıydı. Sermaye sınıfı, işçi sınıfına gözdağı vermek amacıyla Kemal Türkler’i 1980’de katletti. Her daim eşinin yanında olan ve onun mücadelesine destek veren Sebahat Türkler, Kemal Türkler öldükten sonra da boş durmadı. Çünkü Kemal Türkler’in bir keresinde söylediği şu sözünü onun vasiyeti olarak kabul etmişti: “İşçilere benden selam söyle.”

Mücadeleci bir işçi önderi olan Kemal Türkler’in işçiler için ne ifade ettiğini anlatmak ve onun katillerinin yargılanmasını sağlamak için hayatının geri kalanında da mücadele verdi Sebahat Ablamız. Bunun için Kemal Türkler Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (KETEV) kurulmasına önderlik etti ve bu sabah ölene kadar genel başkanlığını yaptı. Kemal Türkler’in katilleri hesap vermeden beraat ettiler, ancak bu katillerin mahkemeye çıkartılmasında ve kamuoyu oluşturulmasında Sebahat Türkler’in büyük bir rolü vardı.

Sebahat Türkler, eşinin yolundan giderek işçilerin mücadelesini destekledi, işçi sınıfı içinde çalışma yürüten işçi örgütlerine gönülden destek verdi. UİD-DER’in kuruluş şenliğine katılarak güç veren ve işçilerin mücadele sevincini paylaşan Sebahat Ablamız, yine UİD-DER İşçi Tiyatrosu’nun sahnelediği oyunlarda da en ön saflarda yerini aldı. 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişini anlatan Uyanıştan Başkaldırıya adlı oyunumuzda Kemal Türkler’in de canlandırılması, Sebahat Ablamızı oldukça duygulandırmıştı. Kemal Türkler’in mücadelesinin genç işçi kuşaklarına aktarılması onu derinden etkilemişti. İşçi Dayanışması’na röportajlar vererek geçmişin mücadele deneyimlerini paylaşan Sebahat Ablamız, Kemal Türkler’in mezarı başında yapılan anmalarında UİD-DER’i yanı başında görmekten her zaman mutlu oldu. UİD-DER’in işçi sınıfı içindeki çalışmasını daima takdir eden Sebahat Türkler, 1980 öncesindeki mücadele geleneğinin bugüne taşındığını gördüğünü söyleyerek sevincini paylaşmıştı.

Kemal Türkler’in yadigârı Sebahat Ablamızı kaybettik, ailesinin ve işçi sınıfımızın başı sağ olsun.

Sebahat Türkler’in cenazesi, 27 Temmuzda Şişli Camii’ndeki öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. İlk tören saat 11.30’da DİSK Genel Merkezi önünde yapılacak.