Navigation

Arçelik LG İşçilerine Polis saldırısı

İşçilere defalarca fabrikayı boşaltmaları çağrısı yapan ama dirençlerini kıramayan polis bu defa üretim alanında nöbette bulunan işçileri gözaltına aldı. Polis iftar saatine 10 dakika kala üretim alanı dışındaki işçilere de saldırdı ve onları fabrika dışına çıkardı.

Arçelik LG işçileri, Türk Metal’in fabrikadan gitmesi, işçilerin kendi seçtikleri temsilcilerin yönetim tarafından tanınması, sendika odasının yerinin değiştirilmesi, hiçbir işçinin işten atılmaması ve diğer metal fabrikalarındaki işçilere yapılan ödemelerin LG işçilerine de yapılması talebinde bulundular. İşçilerin bu haklı talepleri sözde kabul edilse de uygulamada büyük baskı ile karşılandı. Bunun üzerine işçiler 2 Temmuz günü iş durdurdular ve eyleme geçtiler. İşçilerin eylemi sırasında fabrikada elektrik ve su kesildi, yemekhane bölümü ve tuvaletler kapatıldı. İnsani ihtiyaçlarını karşılamaları engellenerek işçiler yıldırılmak istendi. Fabrikanın içine Çevik Kuvvet polisi yığıldı. Ancak işçiler bu saldırılar karşısında geri çekilmedi.

4 Temmuz

İşçiler tüm baskılara rağmen eylemlerine kararlılıkla devam ederken Gebze Emniyet Müdürü ve Çevik Kuvvet bir kez daha fabrikaya girerek işçileri Pazartesi günü işbaşı yapmaları hususunda ikna etmeye çalıştı. İşbaşı yapmamaları halinde müdahale edileceğini açıklayan polislere işçiler sloganlarla karşılık verdiler. İşçiler “Arçelik Evimiz Hiçbir Yere Gitmeyiz”, “Esir Olma Özgür Ol Türk Metal Defol”, “Temsilcimiz Nerede Biz Oradayız” sloganlarını attılar. Talepleri karşılanmadan işbaşı yapmayacaklarını çünkü kendilerine daha önce de söz verilip tutulmadığını söylediler. Güçlü duruşlarıyla polisleri geri püskürten işçiler baskılara boyun eğmeyeceklerini haykırdılar.

Durumu öğrenen işçi aileleri derhal fabrika önüne gelerek eşlerine, çocuklarına sahip çıktılar. “Diren LG Aileler Sizinle” sloganını yükselten işçi aileleri gün boyunca fabrika önünden ayrılmadı. Eşleriyle, çocuklarıyla hasret gideren, sohbet eden Açelik LG işçileri güç ve moral buldular. İşçi ailelerinin yanı sıra UİD-DER’li işçiler de Arçelik LG işçileriyle dayanışmayı yükseltti. Ailelerle birlikte içerdeki işçilere destek olan UİD-DER’li işçiler dayanışma sloganlarını yükselterek işçilerin sesine ses kattı. Artemis işçileri, Kroman Çelik işçileri, Plascam işçileri, Petrol-İş’in örgütlü olduğu fabrikalardan işçi temsilcileri Arçelik LG işçileriyle dayanışmayı yükseltti.

Bu esnada sözcü işçilerden oluşan bir heyet fabrika yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Taleplerini bir kez daha yönetime ileten işçiler görüşmenin olumsuz sonuçlandığını bildirdi. İftarını hep birlikte yapan işçiler ve aileleri geceyi kararlı sloganlarla haykırarak geçirdiler.

5 Temmuz

Pazar günü, UİD-DER ve UİD-DER Kadın Komitesi Arçelik LG işçilerine geniş katılımlı bir dayanışma ziyareti organize etti. Geçtiğimiz hafta iş bırakan ve eylemlerini kazanımla sonuçlandıran ZF Sachs işçileri, grevleri devam eden Jokey Plastik işçileri, direnişteki SeraPool işçileri, aileleri LG işçilerini yalnız bırakmadılar. Eylemlerinin 4’üncü gününde UİD-DER’li işçilerin dayanışma ziyareti ile büyük coşku yaşayan işçiler mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini ortaya koydular.

LG işçileriyle dayanışma için bir araya gelen kitle, “LG İşçisi Onurumuzdur”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Kahrolsun Gangster Sendikacılık” sloganlarıyla yürüyerek fabrika önüne geldi. Kitle LG işçileri tarafından coşkuyla ve “LG Sizinle Gurur Duyuyor” sloganıyla karşılandı.

UİD-DER adına LG işçilerinin mücadelesini selamlamak üzere UİD-DER temsilcisi tarafından bir konuşma yapıldı. UİD-DER temsilcisi konuşmasında şu sözlere yer verdi: “LG işçileri, işçi aileleri, bugün burada hep birlikte büyük bir mücadele veriyorsunuz. Karşımızda sömürü düzeninin sahibi, işçi düşmanı MESS var. Karşımızda bir numaralı sınıf düşmanımız Koç var. Karşımızda MESS’in sopası Türk Metal var. Yanımızda ise sadece sınıf kardeşlerimiz var. Omuzlarımız yan yana, kollarımız birbirine kenetlenmiş. İşte karşımızdaki düşmanları alt etmek için bize lazım olan da bu. Bizim birliğimiz onları dize getirmeye yeter. Birliğimiz bizim en büyük silahımız, gücümüz. Bu güçle MESS’i, Koç’u, Türk Metal’i dize getireceğiz. Bu inançla hepinizi UİD-DER olarak yürekten destekliyor, mücadelenizde başarılar diliyoruz.”

UİD-DER temsilcisinin ardından UİD-DER Kadın Komitesi adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Bizler emekçi kadınlar olarak sizler ne için mücadele ediyorsanız onun için mücadele ediyoruz. Yolumuz bu yüzden kesişti. Bizler UİD-DER’li kadınlar olarak bulunduğumuz her fabrikada erkek işçi kardeşlerimizle omuz omuza mücadele ediyoruz. Onlara güç ve destek veriyoruz. İşçilerin aileleriyle birlikte bu haklı mücadeleye güç katıyoruz. Bizler UİD-DER’li kadınlar olarak sizlere ‘arkanızdayız’ demiyoruz, ‘yanınızdayız’ demiyoruz. Size şunu söylüyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Yaşasın Onurlu Mücadelemiz!”

ZF Sachs işçileri, sendikalaştıkları için işten atılan Serapool işçileri ve grevlerinde 60. günü geride bırakan Jokey Plastik işçileri de birer konuşma yaparak LG işçilerinin bu onurlu mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olduklarını, yalnız olmadıklarını belirttiler. Konuşmalar esnasında sık sık “Türk Metal Arçelik’ten Defol”, “Türk Metal Dışarı İşçiler İçeri”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları atıldı. Konuşmaların ardından UİD-DER Müzik Grubunun metal işçileri için uyarladığı şarkılar eşliğinde halaylar çekildi, horonlar oynandı.

Arçelik LG işçilerine polis saldırısı

İşçilerin dik duruşu sayesinde her defasında geri adım atmak zorunda kalan polis 5 Temmuz’da fabrikanın etrafındaki ablukayı genişletti. UİD-DER Müzik Grubunun şarkılar ve türkülerle Arçelik LG işçilerine güç vermesini engellemeye çalıştı. “Yasadışı konser veriyorsunuz” diyen polis işçi türkülerinin hep birlikte söylenmesine engel olamadı. Çevik Kuvvet ekipleri bahçedeki işçilerin fabrikanın üretim alanına girişini engellemek için kapıların önüne yığınak yaptı. Fabrikayı içeriden ve dışarıdan kuşattı. LG işçileri tüm baskılara karşı geri adım atmayacaklarını gerek attıkları sloganlar gerekse sergiledikleri kararlı duruşlarıyla defalarca gösterdiler.

İşçilere defalarca fabrikayı boşaltmaları çağrısı yapan ama dirençlerini kıramayan polis bu defa üretim alanında nöbette bulunan işçileri gözaltına aldı. Fabrika bahçesindeki işçiler ve dayanışma için fabrika önünde bulunan kitle durumu sloganlarla protesto ettiler. Saatler süren gerginliğin ardından polis iftar saatine 10 dakika kala üretim alanı dışındaki işçilere de saldırdı ve onları fabrika dışına çıkardı. Fabrikanın girişinde toplanan kitle Arçelik LG işçisi kardeşlerini sloganlarla karşıladı.

Arçelik LG işçileri, fabrika önünde iftarlarını açmalarının ardından bir araya geldiler ve mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini açıkladılar. Fabrika yönetimi 6 Temmuzda bakım nedeniyle fabrikada çalışma olmayacağını duyurarak işçilerin mücadelesinden duyduğu korkuyu bir kez daha gösterdi. Arçelik LG işçileri başta metal işçileri olmak üzere tüm işçi kardeşlerini dayanışmaya çağırıyor.

Kaynak: