Navigation

Acil deprem yardım çağrısı – PTUDC Keşmir’e yardım konvoyu gönderiyor

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen depremin ardından Keşmir’deki kötü hava şartları düzeldikçe durum daha net görünüyor. şiddetli yağmurlar, dolu ve soğuk hava, en ağır darbeyi almış yerlere ve etkilenen en uzak bölgelere mevcut cüzi yardımın dahi ulaşmasını engellemiş durumda. BM, gelen yardımın yetersiz olduğunu ve daha fazla uluslararası yardım sağlamaya çalıştıklarını itiraf ediyor. Kuzey Pakistan’daki, Azad Keşmir’deki ve Kuzeybatı Sınır Eyaletindeki binaların %80’inden fazlası yıkılmış durumda. şiddetli artçı şoklar, ilk depremden sonra ayakta kalan binaları tehdit etmeye devam ediyor.

Felâketten dört milyon insan etkilendi ve bunların bir milyonunun acil insani yardıma ihtiyacı var. İki milyon kişi evsiz kaldı. Soğukla yüzyüze kalan milyonlarca insan için muazzam miktarda kışlık çadır, yiyecek ve ilaç ihtiyacı söz konusu. Bu yetmezmiş gibi, İslamabad ve Peşaver’deki (Kuzeybatı Sınır Eyaletinin başkenti) ulaşım ve taşıma şirketlerinin çoğunun, insanları kazıklamak istemesi ve hizmetleri karşılığında son derece yüksek fiyatlar talep etmesi yüzünden, bu malzemelerin ve kaynakların ulaştırılması son derece zorlaşmakta. Hayırsever ve Yardım grupları, pek çok taşıma şirketinin normalin üç katı fiyatlar istediklerini bildiriyorlar.

Her geçen saat, ölü sayısının ve depremin yol açtığı zararın daha önce açıklanandan çok daha yüksek olduğunu ortaya seren raporlar alıyoruz. ölü sayısının 100.000’i geçebileceğinden ve yaralı sayısının çok daha artacağından endişe ediliyor. Kuşkusuz depremden en çok etkilenenler, evleri zaten sağlam ve güvenli olmayan ezilen sınıflardan insanlardır. En çok acı çeken insanlar, her şeylerini kaybetmiş olan ve yardım ulaşmaya başladığında unutulan işçiler ve kent ve kır yoksullarıdır.

Azad Keşmir’de yıkılan ana şehirler, Muzefferabad, Rewlakot ve Bagh’tır. Artan ölü sayısı ve yardım ve kurtarma çalışmalarının eksikliği yüzünden, bulaşıcı hastalıkların yayılma tehlikesi artıyor. Felâketin ölçeği tasavvur edilemez boyutlarda ve sağ kalan milyonlarca insana yayılabilecek ciddi bir kızamık, kolera, ishal salgını tehlikesi var. Bu felâkette ölen insanların yarısından fazlasını çocuklar oluşturuyor. Sağ kalanlar barınaktan yoksun bir şekilde yağmur altında ve 5 ilâ 7 derece sıcaklıkta evlerinin yıkıntıları üzerinde beklemeye terk edilmiş durumda.

Muzafferabad’a giden yollar, yaşanan toprak kaymaları nedeniyle hâlâ kapalı. Köprüler büyük hasar görmüş durumda ve bölgede zarar görmeyen bir tek bina bile bulmak çok güç. Depremden üç gün sonra halen yüzlerce insanın yıkıntılar arasında olduğuna dair raporlar geliyor. İnsanların barınacak hiçbir yerleri yok ve giderek daha da ümitsizleşiyorlar.

Yükselen suç, yağma ve kundaklamalara dair raporlar da var. Yardım kıt ve çoğunluğu yoksul bölgelerden olan kurbanların geniş kesimlerine çok yavaş ulaşıyor. Medyanın “yağma” dediği şey, hayatta kalma mücadelesinden başka şey değildir. Yardımın, yiyeceğin, barınacak yerin ve yardım edecek kimsenin bulunmadığı koşullarda insanlar hayatta kalabilmek için her şeyi yapıyorlar.

üç yoldaşımızın üzüntü verici ölüm haberini almış bulunuyoruz. İletişim hatlarının durumu nedeniyle tablo net değil ve bu nedenle toplam olarak kaç yoldaşımızın kayıp ya da yaşamını yitirmiş olduğundan emin değiliz.

PTUDC ve YFIS sadece kurtarma ve yardım çalışmalarında önemli bir rol oynamakla kalmıyor, depremden etkilenen insanların moralini yükseltmeye de çalışıyor. Yoldaşlar aynı zamanda resmi yönetimin çöktüğü bölgelerde yiyecek ve barınma ihtiyacının karşılanması için sosyal hizmetleri sürdürmeye çalışıyorlar.

PTUDC, depremden etkilenen bölgelere çadır ve ilaç gönderiyor. Bunu yanı sıra PTUDC, yardım malzemeleriyle dolu 20 kamyonluk bir dayanışma konvoyu da organize ediyor. Bu konvoy, önümüzdeki Pazartesi günü, Manzoor Ahmed’in Kasur’daki seçim bölgesinden hareket ederek kuzey Pencap üzerinden Keşmir’e gidecek. Güneydeki Multan şehrinden gönüllü 12 doktordan oluşan bir ekip de Keşmir’in en çok etkilenen bölgelerine gitmiş durumda. Bu inisiyatif de PTUDC tarafından organize edildi ve doktorlardan beşi PTUDC üyesi.

Pakistan’da ülke çapında yürüttüğümüz yardım kampanyası son derece zor koşullarda mükemmel bir hizmet gördü. Yardım çalışmalarımızın örgütlenmesinde bize yardımcı olması için dünyanın her tarafından yardım toplamak amacıyla uluslararası bir çağrı başlattık. çağrı başarılı olmuş ve şu ana dek dünyanın dört bir yanında yüzlerce pound toplanmıştır. Bağışta bulunan herkese teşekkür ediyoruz.

Bu yalnızca bir başlangıç. çadır, ilaç vs. gibi gerekli malzemeleri almak ve muhtaç olanlara yardım etmek için daha fazla para toplanmasına ihtiyacımız var. Sunacağınız maddi yardımın tümü doğrudan Pakistan ve Keşmir’deki işçilere ve yoksullara yardım için kullanılacaktır. Tüm kardeşlerimizi, sendika üyelerini, işçileri, Britanya’da, Avrupa’da ve tüm ülkelerde yaşayanları kampanyamızda bize yardım etmeye çağırıyoruz. Verebileceğiniz her şey çabamızda bize çok yardımcı olacak.

Hina Zain,

Deprem Yardım Komitesi Ulusal Koordinatörü

PTUDC, Lahor

Kredi kartıyla:

Kredi kartıyla yapacağınız yardımları buradan yapabilirsiniz (Wellred Books aracılığıyla).

Banka havalesiyle:

Hesap sahibi: Pakistan Sendikaları Savunma Kampanyası

Referans numarası: K3414742PAK

Hesap numarası: 0005 0005

Sıra kodu: 09 00 00

Swift kod: bankanız tarafından verilecek 

Banka adresi: 

Abbey National Plc

2 Triton Square,

London NW1 3AN

United Kingdom