Navigation

301’de Değişen Bir Şey Yok!

Geçen yılın 25 Kasım gecesi, İzmir’de polis, “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş edip Baran Tursun’u başından vurarak ağır yaralamıştı. Olaydan sonra Baran Tursun hastanede hayatını kaybetti. Baran Tursun’un ailesi ateş eden polis Oral Emre Atar hakkında savcılığı başvurarak dava açmıştı. 9 Mayısta davanın bir duruşması daha gerçekleştirildi. Kasten adam öldürmekten 25 yıl hapis cezasıyla yargılanan polisi mahkeme heyeti tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Baran Tursun’un babası Mehmet, annesi Berrin ve kardeşi Şelale Tursun mahkeme heyetinin bu kararına yumurta atarak tepki gösterdiler. Bu olaydan sonra, adı geçen aile bireylerine Türk Ceza Kanunun 301. maddesinden soruşturma başlatıldı. Davayı açan savcının iddianamesinde Tursun ailesinin mahkeme heyetine hakaret ettiği söyleniyordu.

Türkiye’de 301. maddeden neredeyse her gün bir dava açılıyor. Yüzlerce insana 301’den ceza verildi. Yüzlerce insan cezaevine atıldı. Halen 301’den yargılanması devam eden yüzlerce insan var. TCK’nın 301. maddesinde neler var? Neler yok ki! Bu madde, Türklüğü, cumhuriyeti, hükümeti, devletin yargı organlarını, asker ve emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişinin, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

301. madde, ceza kanununa “Türklüğe hakaret”in engellenmesi için konmuş. Peki diğer uluslara ve uluslardan insanlara yapılan hakaretleri engelleyecek ve cezalandıracak bir ceza yasası maddesi var mı? Tabii ki yok. Olsaydı Türkiye’nin özellikle sınır komşuları Yunanlıların, Ermenilerin, Rusların, Arapların ve diğerlerinin adları bu kadar aşağılama veya küfürle anılıyor olur muydu? Türk egemenleri ve devleti kendisine yapılmasını istemediği hakaretleri en yetkili kişilerin ağzından (mahkeme başkanından cumhurbaşkanına, başbakanından genelkurmay başkanına ve medya kuruluşlarına varıncaya kadar) başka ülkelere, kurumlara veya kişilere alenen yöneltebiliyorlar. En seviyesiz hakaretleri kullanabiliyorlar. Hele konu Kürtler olunca kantarın topuzu iyice kaçıyor. Seviyesizlikte sınır tanınmıyor.

301. madde geçenlerde değişti. Ama sadece lafta değişti, çünkü maddenin özü olduğu gibi duruyor. Bazı kelimelerle oynandı o kadar. Pek demokrat geçinen AKP, 301. maddeyi tümüyle kaldırmaya yanaşmadı. Bu durum onun gerçek yüzünü bir kez daha açığa çıkartmıştır. Görüldüğü gibi, kendine demokrat AKP’nin tutumunda da, 301. maddede de değişen bir şey yoktur.