Navigation

Çanlar Bu Kez Kapitalizm İçin Çalıyor


Küresel piyasaların en bilinen burjuvalarından biri Jim Rogers, kapitalizm için “şaşılası” bir öngörüde bulunuyor ve şöyle diyor: “Tüm zamanların en büyük krizi geliyor, önümüzdeki birkaç yıl içinde Batı sistemi tamamen çökecek.


Kapitalizmin uzun süredir içinde debelendiği küresel kriz her geçen gün burjuvaziyi daha da korkutuyor. Zenginlik giderek artıyor fakat işçi sınıfı daha da gerilere gidiyor. Burjuvaların içine düştüğü telaş, türlü açıklamalarla beliriveriyor. Kimisi “sorun kapitalizm” diyor ve çocuklarının geleceğinden endişe duyduğunu söylüyor. Kimisi “paylaşım”dan, kimisi de “vicdansız kapitalizmi vicdanlı hale getirmek”ten söz ediyor. Fakat aralarından biri var ki daha da endişeli!

Küresel piyasaların en bilinen burjuvalarından biri Jim Rogers, kapitalizm için “şaşılası” bir öngörüde bulunuyor ve şöyle diyor: “Tüm zamanların en büyük krizi geliyor, önümüzdeki birkaç yıl içinde Batı sistemi tamamen çökecek.” Kapitalizmin doğasına içkin olan krizleri hiç beklenmedik, şaşırtıcı bir olay olarak anlatıyor. Kapitalizmin yarattığı krizleri ve bundan çıkmaya çalışırken topluma yaşattığı cehennemi, giderek yaygınlaşan ve şiddetlenen 3. emperyalist paylaşım savaşıyla yakından hissediyoruz. İşin garip yanı devletlerin iflas edeceğini söyleyen Rogers’ın bundan kaçabileceğine inanmış olması. Konuşmasının devamında Rogers şöyle diyor: “Amerika’daki bazı hisse senetleri bir balona dönüşüyor. Balonlar oluşuyor. Ve sistem çökecek. Ben de bu yüzden Çin’e taşındım ve çocuklarım Çince öğreniyor.” Dünyanın en büyük burjuvalardan biri olan Rogers, küresel sermayeden bahsedip kendini bu “kötü sondan” azade görüyor!

Tarihin bizlere öğrettiği bir şey var. İlerici yönlerini yitiren ve üretici güçlerin gelişiminin önüne engel olarak dikilen sosyo-ekonomik formasyonlar yıkılıp gitmek zorundadır. Giderek çürüyen, gericileşen, doğayı ve insanlığı yıkıma uğratan kapitalizm de yıkılacaktır. Kapitalizm işçi sınıfının yumruğu altında ezilecek, yerini sınıfsız topluma bırakacaktır. Yarattığı krizlerle kendi mezar kazıcısını daha da bileyecek, o günleri yaklaştıracaktır. Kapitalistler kaçabildikleri kadar kaçsın. Önünde sonunda yok olup gideceklerdir.


Etiketler