Navigation

Tutuklanan Basın Emekçileri Derhal Serbest Bırakılsın!

20 Aralıkta Özgür Gündem gazetesi, Dicle Haber Ajansı ve Etkin Haber Ajansı’nın da aralarında bulunduğu birçok adrese ve evlere yapılan baskınlarda çoğu gazeteci 49 kişi gözaltına alınmıştı. Sosyalist ve Kürt basınına karşı başlayan operasyonda gözaltına alınan 49 kişiden 6’sı 23 Aralıkta Beşiktaş Adliyesi’nde görülen davada serbest bırakıldı. Bir kişi de sabah savcılıkta yapılan sorgunun ardından serbest bırakılmıştı. Mahkemeye sevk edilen gazetecilerden 36’sı “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Gözaltına alınan basın emekçileri için Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde gözaltı süresince nöbet tutan sosyalist ve Kürt basın emekçileri, Beşiktaş Adliyesi’nde dava görülürken de eylemdeydiler. “Özgür Basın Susturulamaz”, “Susma, Haykır, Özgür Basın Haktır”, “İçeride, Dışarıda Hücreleri Parçala”, “Özgür Gündem Susturulamaz!” sloganlarıyla arkadaşlarını bekleyen basın emekçileri, savcılık sorgusu sürerken basın açıklamasıyla baskı ve tutuklamaları protesto ettiler. Açıklamayı ETHA editörü Nadiye Gürbüz yaptı.

Uydurma gerekçelerle yürütülen gözaltı dalgasıyla, özgürlük ve demokrasi isteyenlerin, bu istemleri dile getirenlerin susturulmak istendiğini söyleyen Gürbüz, saldırılara karşı tepkisiz kalınmaması gerektiğine vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Gazete bürolarının bombalanmasından çalışanlarının katledilmesine, gazetelerin yasaklanmasından para cezalarına kadar Kürt basınına ve devrimci-sosyalist basına, özgür basına yönelik saldırının türlü yöntemleri uygulanıyor. Toplum vicdanının karartılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Basın özgürlüğüne kast eden Terörle Mücadele Yasası bir an önce kaldırılsın, tutuklama mekanizması olarak kurulan Özel Yetkili Mahkemeler dağıtılsın.”

AKP hükümeti, Kürtleri, sosyalistleri ve genel olarak toplumsal muhalefeti susturarak içeride ve dışarıda izlediği politikalara tepki gösteren kesimleri pasifize etmeye çalışıyor. Burjuva medya ise, hükümete yedeklenerek onlarca gazetecinin tutuklanması karşısında üç maymunu oynuyor. Gerçekleri emekçilere ulaştıran sosyalist ve Kürt basını susturulmaz! Tutuklanan sosyalist ve Kürt basın emekçileri derhal serbest bırakılmalıdır!